Belgicka, kde vystupovali na dvoch festivaloch.
„V Hasselte sa predstavili domáce súbory, ako aj z Litvy, Ukrajiny, Lotyšska a Chorvátska. Zaujímavé u Chorvátov bolo, že to sú potomkovia Slovákov, žijúcich v Chorvátsku, ktorí tancujú slovenský folklór, hlavne z pohronskej oblasti. Bolo však vidieť, že už neprichádzajú do styku s našim autentickým folklórom. Aj ich hudba bola 'pochorvátštená'. Nebol to typický slovenský ľudový tanec, aký sme ukázali my. Prišli sme s programom Šarišani jak še mace, dopĺňali sme ho aj staršími číslami. Dali sme tam šarišskú polku, raslavický čardáš, cigánske tance, prezentovali sme najmä Šariš," dozvedeli sme sa od vedúceho FS Sabinovčan Miroslava Fabiana.
Jeho zverenci sú známi tým, že do folklóru zavádzajú moderné prvky a ich vystúpenia majú aj divadelnú štruktúru. „V zahraničí sa snažíme dodržať autentiku folklóru. Zaradzujeme aj štylizovaný folklór, to je práve ten cigánsky a potom palicový tanec," upresnil M. Fabian.
Reakcie Belgičanov na ich vystúpenia slovenských folklóristov prekvapili. Po druhom festivale, kde sa prezentovali aj súbory z Číny, Indie, Južnej Ameriky, Mexika, prezident festivalu inicioval pre Sabinovčanov ešte dve neplánové vystúpenia. „Belgičania sa nám chceli odvďačiť. Vybavili nám nielen vystúpenie v miestnom obrovskom zábavnom parku, ale aj pobyt v ňom zdarma," spomína vedúci Miro Fabian.
Počas festivalového týždňa zažili sprievody mestom, prijala ich primátorka mesta Hasselt, navštívili Brusel s kráľovským palácom. „Mali sme možnosť vidieť tiež veľký obraz na námestí v Bruseli, vytvorený z lupeňov ruží. Bol to úžasný pohľad," tvrdí M. Fabian.
Po dvoch dňoch oddychu odcestuje FS Sabinovčan na ďalší medzinárodný folklórny festival, tentokrát do Portugalska.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš