podarilo umiestniť 4 804 uchádzačov o prácu. Pomoc pri hľadaní vhodného zamestnania ponúka aj oddelenie Aktívnych opatrení trhu práce a projektového riadenia, ktoré v rámci programu Vzdelávanie a príprava pre trh práce ponúka nezamestnaným možnosť absolvovať niektorý z ponuky vzdelávacích kurzov. Peniaze na podporu ďalšieho vzdelávania uchádzačov o prácu získal Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Prešove (ÚPSVaR) zo Sociálneho fondu Európskej únie. EÚ určila maximálnu výšku kurzovného pre jednu osobu na 10 000 korún.
Kurzy sú podľa typov rozdelené do niekoľkých oblastí. V súčasnosti má záujemca možnosť vybrať si kurz výpočtovej techniky, účtovníctva, manažmentu a podnikania, obchodu a služieb, robotnícke profesie, poradenské kurzy, kurz cudzieho jazyka a ostatné kurzy. Ich trvanie je individuálne, od 5 do 350 hodín. Plán kurzov vychádza z potrieb trhu práce, čo by malo zaručiť, že absolventi sa na ňom budú môcť reálne uplatniť.
Súčasnú situáciu nám priblížila pracovníčka oddelenia Aktívnych opatrení trhu práce a projektového riadenia Alžbeta Splítková: "Tešíme sa pomerne veľkému záujmu. Najväčší je o počítačové kurzy. Bohužiaľ, nemôžeme uspokojiť všetkých žiadateľov. Máme vyše 300 žiadostí a vyhovieť môžeme nanajvýš 60 ľuďom. Naopak najmenší záujem sme zaznamenali u poradenských kurzov. Zrejme je to zapríčinené tým, že ľudia nevedia dobre zhodnotiť ich význam. V týchto kurzoch majú nezamestnaní možnosť okrem iného naučiť sa aj to, ako sa orientovať na trhu práce, poznávať sami seba, svoje schopnosti a kvality."
Novinkou sú opatrovateľské kurzy. Jedná sa však o finančne náročnejší kurz, náklady na realizáciu ktorého presahujú 250 000 Sk, preto ÚPSVaR momentálne verejným obstarávaním vyberá vzdelávaciu firmu, ktorá ho bude v budúcnosti realizovať. Keďže žiadosti niekoľkonásobne prevyšujú možnosti, záujemcovia, ktorí sa chcú zúčastniť niektorého z kurzov, sú vyberaní podľa určitých kritérií. "Tých kritérií je sedem. Najhlavnejším je prísľub zamestnávateľa, že uchádzačovi po absolvovaní kurzu ponúkne prácu. Ďalej rozhoduje aj dĺžka evidencie, vek, osobnostné predpoklady, osobitný zreteľ a to, či uchádzač už absolvoval nejaký z ponúkaných kurzov," vysvetľuje A. Splítková.
Cestovné a stravné náklady úrad prepláca frekventantovi každého kurzu v plnej výške. Po podpísaní dohody s ÚPSVaR o zaradení do kurzu možno jeho navštevovanie prerušiť alebo zanechať len zo závažných zdravotných či rodinných dôvodov, v tom lepšom prípade, ak frekventant počas trvania kurzu získa zamestnanie. Ak nebude udaný adekvátny dôvod, bude ÚPSVaR požadovať uhradenie časti vynaložených nákladov.
Vzdelávacie inštitúcie si úrad starostlivo vyberá. Drahšie kurzy získajú firmy, ktoré prejdú verejným obstarávaním. Prieskumom sú vyberané vzdelávacie firmy v prípade finančne menej náročných kurzov. "Ponuky posielame iba akreditovaným vzdelávacím inštitúciám. Pri následnom výbere neprihliadame len na cenovú ponuku, ale samozrejme aj na kvalitu výučby, skúsenosti a vzdelanie lektorov a tiež materiálno-technické zabezpečenie," zdôraznila A. Splítková.
Ťažkosti vznikajú pri hľadaní vzdelávacích inštitúcií, na realizáciu niektorých robotníckych kurzov. Ide najmä o kurzy náročné z hľadiska materiálneho zabezpečenia ako napríklad stolár alebo tesár. Tu vzniká problém vtesnať sa do maximálnej výšky kurzovného. Priebeh jednotlivých kurzov je sledovaný hospitáciami. Na konci každého z nich frekventant získava doklad o jeho absolvovaní. V niektorých prípadoch je kurz ukončený štátnymi skúškami. Následne je u každého absolventa sledovaná efektívnosť kurzu, teda doba, za ktorú sa mu podarí umiestniť na trhu práce.
Autor: Katarína VAVREKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš