ochrane prírody a krajiny zakazujúci zber lesných plodov na území národných parkov a prírodných rezervácií je v platnosti už viac ako jeden a pol roka, ochranári nepostrehli v tomto smere žiadne zlepšenie. Masívny zber húb, malín, či čučoriedok je v TANAPe bežným javom. Kompetentní vidia riešenie situácie v úprave návšteného poriadku. Ten by mal obsahovať presné vyčlenenie lokalít, kde by bol zber lesných plodov povolený, s ohľadom na vlastnícke vzťahy, aj ochranu prírody.
Zákonný zákaz sa nevzťahuje na vlastníkov a správcov pozemkov. Ostatní môžu lesné plody zbierať len mimo územia národného parku. "Na prvý pohľad je jasné, že tento zákaz sa nedodržuje. Škody sa síce presne vyčísliť nedajú, ale sú evidentné. Jednak môžeme hovoriť o priamych škodách na rastlinách a do úvahy prichádzajú aj problémy súvisiace s narušením ekosystému. Preto chceme v novom návštevnom poriadku vyčleniť na tieto aktivity určité plochy, ktoré sú vo vlastníctve štátu, kde by bol povolený regulovaný zber a tým odľahčiť územia vyššieho stupňa ochrany," povedal pre náš denník Juraj Švajda zo Správy TANAPu.
Podľa slov Mariána Šturcela zo Štátnych lesov TANAPu najviac ohrozenými oblasťami sú lokality od Troch studničiek smerom na Važec a Východnú. V okolí Strání pod Tatrami, Rakús a Huncoviec je zase problém s rómskymi zberačmi. "Výrazne atakovanými územiami sú aj okolia tatranských osád a okolie Cesty slobody," doplnil J. Švajda.
Porušenie zákona sa považuje za priestupok a prichyteným hrozí pokuta až do výšky dvochtisíc korún. Kontrolovanie dodržiavania zákona je však podľa ochranárov problematické. Šestnásť strážcov zo Štátnej ochrany prírody prednostne sústreďuje svoju činnosť na vysokohorské prostredie, kde k takýmto problémom nedochádza. V Štátnych lesoch TANAPu zase nemajú potrebné kompetencie. "My sa sústreďujeme najmä na okolie rómskych osád. V lete Rómovia hojne zbierajú lesné plody, pred zimou a v zime zase drevo. Na ochranu využívame štatút lesnej stráže a spolupracujeme aj so súkromnou bezpečnostnou službou. Z pohľadu lesného zákona však zber plodov nie je priamo zakázaný, takže z našej strany sa orientujeme skôr na zásahy týkajúce sa neoprávneného výrubu drevnej hmoty," dodal Marián Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš