ročníka charitatívneho podujatia, ktoré organizuje slovenská rodáčka Eva Matoba. Výťažok z akcie putuje cez UNICEF pre slovenské deti, do nemocníc a sociálnych zariadení. Na doterajších ročníkoch vystupovali iba domáci umelci. Prvým slovenským bol Peter Ondria, známy predovšetkým ako imitátor džezovej legendy Louisa „Satchmo" Armstronga.
O Ondriu prejavili Japonci záujem, čo dokladajú aj články z japonských novín. Absolvoval tam tlačovú konferenciu. Čo sa pýtali tamojší novinári? „Zaujímalo ich, ako dlho už fungujem v tejto brandži, v šoubiznise. Odpovedal som, že sedem rokov ako Armstrong, ale začínal som od ôsmich rokov fungovať s kapelou môjho brata. Pýtali sa aj na to, čo budem spievať na koncerte, či mám pripravené aj niečo z ich domácej tvorby." Na koncerte odspieval Ondria 10 Armstrongových hitov, tri japonské a štyri slovenské piesne. Zo slovenských to boli ľudové piesne Červené jabĺčko, Tancuj, tancuj, vykrúcaj, ďalej Trpká láska, ktorá pochádza z Víťaza, a hral ju vo vlastnej úprave a nemohla chýbať ani Horela lipka, horela. Ako je známe, Japonci túto pieseň (pochopiteľne s vlastným textom) dobre poznajú. „Urobili sme ju v džezovej úprave," prezradil slovenský Satchmo, ktorého na koncerte sprevádzal japonský band v zložení kontrabas, piano, bicie nástroje. Aké to bolo s komunikáciou na pódiu medzi hudobníkmi? „Neboli žiadne problémy. Mal som dlhší čas vopred pre nich pripravené podklady, ktoré som im posielal ešte v novembri. Boli to stopercentní profesionáli, ktorí sprevádzajú rôznych svetových umelcov."
Ohlasy? „Ohlasy boli veľmi veľké. Koncert trval dve hodiny a musel som zaspievať tri prídavky. Na koncerte som vystupoval iba ja. Mal som asi 400 platiacich divákov, sála mala kapacitu 500 miest. Teda bolo skoro plná. Veľmi ma teší, že som mal v Japonsku taký úspech, hoci ma tam nikto nepoznal. Môžem povedať, že sa tam o mňa starali ako o nejakého Eltona Johna (smiech)."
Koncertovanie v USA Petrovi Ondriovi nevyšlo, Japonsko áno. Veľkú zásluhu má na tom spomínaná organizátorka Eva Matoba, ktorej Ondria ďakuje nielen za pozvanie, ale i za starostlivosť v ďalekej krajine. Opýtali sme sa, či to bolo jeho prvé zahraničné vystúpenie? „Vystupoval som už v Európe. Spieval som vo Švajčiarsku v Ženeve, v rakúskych Alpách, ale toto bolo niečo iné," odvetil. Čo zaujalo P. Ondriu na Japonsku a na Japoncoch? „Sú to veľmi úctiví ľudia. Po koncerte som mal výborný pocit, každý sa chcel so mnou fotiť, rozdal som hŕbu autogramov a veľa ľudí sa ma pýtalo, či nebudem ešte spievať niekde tam nablízku. Samozrejme, že by som rád. Keď všetko dobre dopadne, tak na budúci rok by som mohol ospievať zopár koncertov nielen Osake, ale aj v Tokiu. Avšak nechcem nič zakríknuť." V krajine vychádzajúceho Slnka bol P. Ondria konfrontovaný s japonskou kultúrou. „Pripravili pre mňa hudobný darček. Jeden pán hral na bambusovej píšťale a pani na japonskej harfe. Zahrali špeciálne pre mňa zopár skladieb. Bol to zážitok." Nedlho po príchode z Japonska musel Peter presvedčiť, či je aj doma prorokom. Vo Víťazi sa, ako po iné roky, predstavil na spoločensko-športovej akcii, ktorú pripravili miestni podnikatelia. Ako ho prijalo domáce publikum po návrate z Japonska? „Našťastie, veľmi dobre. Aj na tejto akcii vo Víťazi som zaspieval tri japonské skladby pripravené pre koncert v Osake. Reakcie boli priaznivé. Prišlo za mnou viac ľudí, či nemám cédečko s pesničkami v japončine. Mal som dobrý pocit."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš