konkrétnych projektov zameraných na zlepšenie sociálnej situácie, rozvoj aktívnej politiky trhu práce a zlepšenie životných podmienok tých skupín, ktoré sú dlhodobo vystavené vylučovaniu zo spoločnosti a znevýhodnené na trhu práce. Partnerstvo by podľa stanov malo riešiť možnosti na lepšie zaradenie sa do spoločnosti a rozšírenie sociálnych služieb. Súvisí s Fondom sociálneho rozvoja (FSR) a v Prešovskom kraji sa tvorí päť lokálnych partnerstiev riadených regionálnym centrom.
Atrament na zmluve o Partnerstve pre okresy Prešov a Sabinov ešte ani neuschol a už začali rezonovať rôzne otázky. "Kto je vlastne to partnerstvo, dodnes nikto presne nevie. Vieme len, že istá Ingrid Majcherová, ktorá v minulosti viedla agentúru životného prostredia, absolvovala konkurz na koordinátorku. Teraz je regionálnou koordinátorkou a lokálne žezlo odovzdala Miroslave Mušinkovej. Všetci potrební teda boli informovaní vopred a nepotrební o ničom nevedeli a nevedia doteraz. Aj naša organizácia Nadácia Pro Humanitas sa stala zakladajúcim členom na poslednú chvíľu," povedala nám Adela Faybíková (na snímke).
Podľa jej slov, celý proces kreovania partnerstva bol neprofesionálny, netransparentný a účelový. Neboli dodržané stanovy určené FSR a partnerstvo je o subjektoch, ktoré aj v minulosti spolupracovali a sú prepojené prostredníctvom tej istej skupiny. Ako tvrdí, na zakladajúcu schôdzu neboli riadne delegovaní ani zástupcovia štátnej správy, či samosprávy. "Myslím si, že by sa mali z toho vyvodiť dôsledky. Na zakladajúcej schôdzi chýbali zástupcovia komunity, ktorej majú byť projekty adresované a zástupcovia zamestnávateľov," argumentovala A. Faybíková a dodala, že sa zase opakuje situácia, keď sa rozhoduje o cieľovej komunite systémom o nich bez nich.
Na otázku, koho má na mysli pod "tou istou skupinou" MVO, reagovala, že ide napríklad o Občianske združenie pre rozvoj regiónov, teda Jozefa Chomaniča či Petra Németha, spolupracujúceho s Belgickým Červeným krížom na prešovskej Starej tehelni, Julianu Hajdukovú zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry, OZ Situr, ktorá pracuje s rómskou komunitou, prípadne OZ Mymamy. "Myslím si, že organizátori to nezvládli, nebude to efektívne. Desať rokov tu fungovalo parazitovanie tretieho sektora na chudobe a je čas, aby sa to zmenilo. Ak nedôjde k náprave, zvažujeme, že z Partnerstva vystúpime," konštatovala A. Faybíková z Nadácie Pro Humanitas.
O stanovisko ku kritike kreovania Rady sme požiadali aj konzultantku lokálneho Partnerstva Miroslavu Mušinkovú. Podľa jej slov je pravda, že pri voľbe členov chýbali zástupcovia komunity a zamestnávateľov, ale len preto, lebo sa nemohli zúčastniť a ospravedlnili sa. Ich miesta v Rade však nikto neobsadil a budú zvolení na ďalšom stretnutí.
Na otázku, či sa o členoch Rady riadne hlasovalo, uviedla, že v stanovách Partnerstva nie je taká podmienka v prípade, ak sa zhromaždenie na delegátoch dohodne bez rozporov. "Zdá sa mi, že Adela Faybíková vystupuje ako chronická sťažovateľka a nikdy nebude spokojná. Teraz mi doručila osem žiadostí o vstup do Partnerstva od organizácií, s ktorými Pro Humanitas spolupracuje. Nemám nič proti tomu, ale musíme zachovať určený postup. Predložiť ich Rade a ako členov ich musí schváliť zhromaždenie. Taký princíp platí pre všetkých a ja ho nemôžem obísť."
Faktom teda je, že Partnerstvo je otvorené pre všetkých. Členstvo však nepredurčuje aj úspech predložených projektov, hoci lokálne partnerstvá budú granty schvaľovať sami sebe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš