mieru, v ktorej žili výhradne rómske rodiny. Z osemnástich bytov je obývaný už iba jeden. Ostatné ostali prázdne.
Podľa slov zástupcu prednostu Mestského úradu (MsÚ) v Starej Ľubovni Vladimíra Dlugolinského, väčšina obyvateľov bytov tieto odpredala a pobrala sa s celou rodinou bývať do iných miest na Slovensku, alebo do zahraničia. "Podľa mojich informácií, niektorí išli bývať do Veľkého Krtíša, alebo do Českej republiky. Začul som aj to, že jedna rodina smerovala do Poľska. V dome momentálne ostal obsadený iba jeden byt, tamojšia rodina sa tiež chystá odísť," uviedol pre náš denník zástupca prednostu.
Za roky, čo Rómovia dvojvchodový bytový dom obývali sa zmenil na nepoznanie. Drevený krov je napoly rozobratý, niekoľko priečok obyvatelia vybúrali, nehovoriac o zdevastovaných chodbách a spoločných priestoroch. Na stave bytovky sa podpísal dážď, vietor i sneh, takže v súčasnosti je jej hodnota minimálna.
Podľa našich informácií, novým vlastníkom sa stala spoločnosť Gurmen zo Starej Ľubovne. Kúpu a pomoc pri "vysťahovávaní" nájomníkov zabezpečovala realitná kancelária Benard. Ako sa nám podarilo zistiť, kancelária uhradila všetky podlžnosti bývalých majiteľov voči mestu. Žiaľ, včera sa nám nepodarilo spojiť ani s budúcim vlastníkom ani s pracovníkmi realitnej kancelárie.
Ako sme sa od V. Dlugolinského dozvedeli, nový vlastník chce objekt zrekonštruovať a znova využívať ako bytový dom. "Tento zámer bol schválený mestským zastupiteľstvom, problém je ešte pozemok," dodal zástupca prednostu.
Rómovia zanechali po sebe neporiadok a špinu a to nielen v samotnom objekte ale i okolo neho. Počet odpadkov pribúdal s tým, ako sa jednotlivé rodiny sťahovali. "Momentálne máme vyčistených asi päťdesiat percent plochy a chystáme sa na ďalšiu," povedal nám prednosta MsÚ Anton Karniš.
Mesto sa neobáva toho, že by sa Rómovia mohli vrátiť a požadovať ubytovanie. "Dali sme im podpísať čestné prehlásenie, v ktorom súhlasili s tým, že od mesta nebudú požadovať ďalšie bývanie. Týmto sa mesto zbavuje zodpovednosti a nie je im povinné ponúknuť sociálne bývanie. Týmto sa chceme vyhnúť zbytočným problémom," vysvetlil V. Dlugolinský.
Po zrekonštruovaní bytového domu by sa ulica i celá štvrť mohla stať oveľa pokojnejšou. Mesto dokonca uvažuje, že do bytového fondu zaradí aj dom, v ktorom sa momentálne nachádza štátny archív. "Chceli by sme to urobiť tak, že ministerstvo by od nás odkúpilo budovu Petrostavu a my by sme mohli bytovku, kde teraz sídli štátny archív, opätovne vložiť do bytového fondu mesta," predostrel pred časom plány mesta prednosta. Magistrát sa podľa našich informácií snaží získať do svojej správy aj bytovku na Sládkovičovej ulici, kde sídli Centrum poradensko-psychologických služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš