gelnický sviatok trvať o niekoľko dní dlhšie. Okrem toho jarmok bude výnimočný aj tým, že Gelničania oslavujú 740. výročie udelenia mestských výsad.
„Začíname už vo štvrtok o 17. hodine v Baníckom múzeu v Gelnici podujatím s názvom Kultúrne dedičstvo našich predkov. Návštevníkom priblížime históriu udelenia mestských výsad mestu Gelnica a banícke tradície. Nádvorie baníckeho múzea sa na niekoľko hodín zmení na malý rínok, kde návštevníci môžu vidieť prácu v kováčskej vyhni, výrobu tkaných kobercov, paličkovanie, prácu košikára, rezbára, výrobu perníkov predmety z drôtov. Celé podujatie sa bude niesť v historickom duchu. Atmosféru bude dotvárať dobová hudba a banícke pohostenie," priblížila Marta Bindasová z Mestského úradu v Gelnici.
V piatok primátorka mesta Anna Nemčíková otvorí XIII. ročník Gelnického jarmoku. Na otvorení sa predstaví skupina historického šermu Páni Spiša a jarmočnú atmosféru dotvorí gelnickými Vilomeninami Vilo Rozboril. „Prvý jarmočný deň pozývame návštevníkov do miestneho amfiteátra, kde večer vystúpi František Nedvěd," dodala M. Bindasová. V sobotu bude gelnická oslava pokračovať rôznymi súťažami a vystúpením tanečnej skupiny Grimmy a speváčky Dagmar Rostand. Popoludnie bude zas patriť folklóru. V Hnileckých ozvenách sa predstavia folklórne súbory z blízkeho okolia. Kroje a ľudovú hudbu potom vystrieda šport. O 14. hodine sa na miestnom futbalovom štadióne začne turnaj internacionálov o Pohár primátorky mesta.
Mesto Gelnica bude mať novú zástavu mesta. Vysvätia ju v nedeľu na slávnostnej omši v rímskokatolíckom kostole. „Pre Gelničanov, ale aj návštevníkov z okolia, sme pripravili sprievodné akcie. Ide napríklad o výstavu drobných zvierat. Okrem toho žiaci zo základnej umeleckej školy budú priamo na námestí predvádzať umenie vo farbe a hline. Mladí šachisti si zase zmerajú svoje sily v súťaži O Gelnický kahanec s medzinárodnou účasťou. Jarmočné dni sa tohto roku predĺžia až do 18. Augusta. V tento deň vystúpi v amfiteátri skupina No name," vysvetlila M. Bindasová.
Autor: bin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš