Domaša Neprehliadnuteľná štyridsaťčlenná skupina mladých ľudí sa po Domaši pohybuje od začiatku júla. Za peniaze z fondov Európskej únie tu budujú slovensko-španielske vzťahy. Neformálna devätnásťčlenná skupina študentov Oblík z vranovského okresu hostí za 6-tisíc eur rovnako veľkú "grupu" mladých Španielov West. Oblík patrí k Občianskemu združeniu Nové Milénium. Cieľom desaťdňového projektu je priblížiť španielskej mládeži východ Slovenska, jeho históriu, kultúru a hlavne možnosti, ktoré dnes poskytuje. Druhá časť projektu je naplánovaná na budúci rok. Slovenská mládež z Oblíka pôjde otestovať španielsku pohostinnosť.
Španieli sú aj so slovenskými spoločníkmi ubytovaní v rekreačnom stredisku Dobrá. Privítanie na Domaši zažili Španieli v duchu slovenských tradícií chlebom, soľou a slivovicou. Majú za sebou ukážky východoslovenského folklóru, návštevu múzea v Hanušovciach nad Topľou s lekciou tkania kobercov, čipkárskeho remesla, zdobenia kraslíc a vianočných ozdôb.
Na ranči v Pavlovciach zažili slovenský western, dvaja z hostí sa zapojili do dojenia oviec. Naučili sa piecť slovenské zemiakové placky aj bryndzové halušky. Okružný výlet okolo Domaše zrealizovali pravidelným spojom SAD, aby zistili, ako sa na Slovensku cestuje. Súčasťou slovenského projektu je návšteva Bardejova, Bardejovských kúpeľov a skanzenu.
Slovensko-španielska dovolenka na Domaši je podľa slov vedúcej skupiny Oblík Jany Královej okrem plánovaných akcií nabitá obojstrannou výmenou tancov, piesní. "Nás fascinuje ich umenie tlieskať, teraz už tlieskame všetci spolu. Im sa neuveriteľne páči čardáš a karička." Španielske rytmy v podaní slovensko-španielskych dlaní upútali aj našu pozornosť na pláži v oblasti Poľany.
Vedúci španielskej skupiny Klaus Breio je profesionál, ktorý sa sprievodom španielskej mládeže po svete zaoberá roky. Slovensko je podľa neho ako stvorené pre turistiku. Prvýkrát bol u nás pred rokom. "Nadobudol som presvedčenie, že ho našim ľuďom musím ukázať, že musia vidieť napríklad maličké Pavlovce. Boli nadšení."
Najstaršou členkou skupiny West je Ana Jimenez. Tridsaťročná Španielka má za sebou desať podobných pobytov v celej Európe. "Každá krajina je iná. Všetky sú zaujímavé. Slovensko mi pripomína krajinu, v ktorej som sa narodila. Je tu nádherná príroda, všade tu máte kopec rôznej zelene." tvrdí.
Po šiestich dňoch dovolenky priznala študentka Carmen Real Sancho. "Páčia sa mi slovenskí muži."
Hostiteľov na Španieloch fascinuje hlavne ich bezprostrednosť. "Sú ako také deti, absolútne nemajú problém s komunikáciou, hoci sú väčšinou starší. Jednoducho sa hrajú, stále majú čas, s ničím nemajú problém," priznal hostiteľ Martin Bača.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš