zvýšení počtu staníc záchrannej služby z pôvodných 109 na 207 a predĺžení lehoty, za ktorú by mala sanitka doraziť k pacientovi, z doterajších 10 na 15 minút. MZ navrhuje ako najoptimálnejší variant model s 207 stanicami, v ktorom sa podľa prepočtov a po zohľadnení ostatných poznatkov z praxe podarí dodržať 15 minútový limit na ploche 95 percent územia Slovenska.
Na popradskom oddelení urgentnej medicíny (OUM) považujú návrh nového modelu za prínos v kvalite poskytovaných zdravotníckych služieb. Podľa slov zástupkyne primára Mariany Kállayovej bol desaťminútový limit príjazdu sanitky k pacientovi v nimi pokrývanej oblasti nereálny.
V popradskom okrese, ktorý má asi stotisíc obyvateľov, je momentálne len jedna stanica záchrannej služby. K najproblematickejšie dostupným častiam patrí Vernár, Liptovská Teplička, Podbanské a Vysoké Tatry, ktoré tiež spadajú pod popradskú záchranku. "Práve do Vysokých Tatier by bolo potrebné umiestniť stanovište. Chodieva tam veľa turistov, takže často riešime aj rôzne akútne stavy alebo zranenia. Príjazd do Tatier je však zložitejší, najmä v zimnom období sú niektoré cesty ťažko prejazdné," uviedla M. Kállayová.
Ako dodala, podľa skúseností z výjazdov sú lokality, kde nie je problém dostať sa do desiatich minút. Na niektoré miesta však sanitka nedorazí skôr ako o dvadsať minút. "Stále bude určité percento, kde ani 15 minútový limit nebudeme stíhať. Ide najmä o vzdialenejšie lokality, samoty a lazy. Záleží aj od toho, kde sa sanitka v čase výjazdu nachádza a ako ďaleko má k miestu určenia. Ďalším faktorom je zjazdnosť ciest a hustota cestnej premávky. V kalamite sa niekde jednoducho nedostaneme," upresnila M. Kállayová.
Navrhované zmeny v zákone o záchrannej zdravotnej službe vítajú aj v Kežmarku. Primár OUM Ján Hencel zdôraznil, že najmä zvýšenie počtu stanovíšť dopomôže k vyššej efektivite záchranárskych výjazdov. "V súčasnosti máme v Kežmarku dva výjazdné body s nepretržitou prevádzkou. Nové rozmiestnenie bodov zatiaľ presne nevieme. Zvýšenie počtu staníc je však nutné a znamená veľké plus najmä pre pacientov Znamená zrýchlenie a skvalitnenie lekárskej záchrannej služby. Je však dôležité uvedomiť si, že do 15 minút sa sanitka všade nedostane. Ak budú napríklad tri výjazdy naraz, jednoducho to nebude možné zvládnuť na sto percent," povedal J. Hencel.
Najproblematickejšími oblasťami v kežmarskom okrese, ktorý má zhruba 65-tisíc obyvateľov sú Jurské, Ihľany a Zamagurie.
Desať minút na výjazd doteraz nepostačovalo ani zdravotníkom v okrese Stará Ľubovňa. Podľa slov tamojšieho primára OUM Mariána Maďara, v desaťminútovom limite mali pokrytých maximálne 50 percent územia okresu. Pätnásťminútový limit umožní zabezpečiť lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti až pre 95 percent územia spádovej oblasti, ktorá zahŕňa viac ako päťdesiattisíc obyvateľov. Stále však zostanú obce (Sulín, Legnava, Lomnička, Starina), kde sa sanitka do 15 minút nedostane. K doterajšiemu stanovišťu v Starej Ľubovni pribudne podľa nového zoznamu stanica vo Veľkom Lipníku. "Chceli by sme, aby bolo stanovisko aj za Ľubotínom. Vhodnou alternatívou by mohlo byť aj premiestnenie stanovišťa z Veľkého Lipníka do Spišskej Starej Vsi, aby sa lepšie pokrylo Zamagurie, kde je zvýšený nápor turistov," dodal M. Maďar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš