pomohol turistom a horolezcom na území Vysokých, Západných a Nízkych Tatier zachrániť život.
Najnáročnejší zásah absolvovala posádka jedenásteho júla vo vysokých Tatrách, vo východnej Volej štrbine neďaleko Rysov. Českým horolezcom sa pri zlaňovaní zaseklo lano a noc museli prečkať asi 200 metrov pod vrcholom. "Dvaja Česi stáli na desať centimetrovej rampe. Bolo tam treba naletieť s vysokou presnosťou a to nebolo jednoduché. Ukázalo sa vysoké umenie pilota, ale aj samotného lekára a obsluhy žeriavu, ktorá spustila veľmi presne na rampu dva razy po sebe lekára, ktorý Čechov zaistil a pomohol im na palubu. Naletieť do takej steny môžu len skúsení piloti. Nie je to jednoduché aj preto, lebo let vrtuľníka ovplyvňuje prúdenie vzduchu, silný vietor a mnohé iné faktory," opísal zásah hovorca LZS ATE Pavol Svetoň.
Pomoc LZS ATE potrebovali v júli najviac Slováci a to až v deviatich prípadoch. Po nich nasledovali Poliaci (7) a štátni príslušníci Maďarskej republiky (2).
Nie od všetkých však dostanú záchranári za svoje služby zaplatené. Najviac LZS ATE dlhujú turisti z Poľskej republiky. K dnešnému dňu je to asi 80-tisíc amerických dolárov. "Zdá sa, že tieto peniaze sú nevymožiteľné, i keď sa o ich vyplatenie ATE pokúša rôznymi formami. Sú to staré dlhy, ktoré neboli zaplatené napriek tomu, že Slovensko a Poľsko majú uzavreté dve medzištátne dohody o zdravotnej pomoci," konštatoval hovorca. Ako ďalej dodal, veľkými dlžníkmi sú aj občania Ukrajiny, Ruska a Bieloruska.
Vo veľkej väčšine sú však turisti a horolezci zo zahraničia poistení. "Od prvého mája, po našom vstupe do Európskej únie, aj zahraniční návštevníci musia mať so sebou od svojej poisťovne všetky potrebné dokumenty, ktoré v rámci poistenia potrebujú. Ak ich nemajú, ATE posiela faktúru pacientovi a ten ju môže predložiť svojej poisťovni na preplatenie. Ak faktúru poisťovňa nepreplatí, musí ju uhradiť pacient," vysvetlil P. Svetoň.
Tí, ktorí navštevujú slovenské hory častejšie, môžu využiť zaujímavú formu pripoistenia. ATE ponúka Kartu darcu. Jej majiteľ môže od záchranárov žiadať nadštandardný zásah. "Vlastní ju už asi 600 ľudí," upozornil hovorca LZS ATE.
Počet zásahov LZS ATE v júli 2004 podľa národností:
Slováci - 9
Česi - 7
Maďari - 2
Poliaci, Dáni, Fíni, Lotyši, Litovci, Holanďania - 1
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš