nazývanej Falun Gong. Nešlo však o prezentáciu metódy, ale protestnú akciu proti krutému prenasledovaniu nevinných ľudí v Číne, ktorí sa hlásia ku Falun Gong.
"Zorganizovali sme turné po mestách východného Slovenska s cieľom informovať ľudí o tom, že Falun Gong existuje a obhajuje princípy pravdivosti, súcitu a znášanlivosti v každodennom živote. Zároveň chceme protestovať proti porušovaniu ľudských práv v Číne, kde už päť rokov prebieha prenasledovanie a terorizovanie ľudí, ktorí praktizujú cvičenia Falun Gong. Ľudia by to mali vedieť najmä v čase, keď sme sa otvorili svetu a obchodujeme s Čínou," uviedol pre Korzár hovorca Slovenskej asociácie Falun Gong Peter Šedík.
Ako nám povedal, Falun Gong bol prvýkrát predstavený verejnosti v roku 1992 pánom Li Hongzhi. Za dva roky precestoval väčšinu veľkých čínskych miest a viedol semináre, na ktorých sa zúčastňovali desiatky tisíc ľudí. Vďaka pozitívnemu vplyvu na zdravie aj na morálne princípy, ktoré podporuje, postupne narástol počet prívržencov na 70 miliónov ľudí (čo je viac ako počet členov vládnucej komunistickej strany), ako uvádzajú štatistiky čínskej vlády. "Cvičili aj ľudia z čínskej komunistickej strany, ľudia z vyšších spoločenských vrstiev a vtedajší čínsky prezident rastúci počet cvičencov začal považovať za akési nebezpečenstvo, alebo potenciálne ohrozenie svojej moci a rozhodol sa Falun Gong v Číne úplne potlačiť," vysvetlil Šedík.
Kruté prenasledovanie nevinných ľudí trvá už 5 rokov a má na konte 450 umučených, stotisíc zatknutých a týraných, dvadsaťtisíc deportovaných do prevýchovných táborov bez súdneho procesu. Podľa P. Šedíka, ide len o oficiálne a overené údaje, ale neoficiálne zdroje hovoria o oveľa vyšších počtoch ľudí, ktorí sú násilím, dokonca aj za cenu mučenia a ponižovania nútení vzdať sa princípov Falun Gong. To všetko v čase, keď bol pán Li Hongzhi nominovaný politikmi a profesormi zo 14 krajín sveta na Nobelovu cenu za mier (2000 - 2001). Viaceré štáty sveta, ako USA, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, či Austrália podali na pôvodcov tohto krutého prístupu žaloby za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Niekoľko vynesených rozsudkov svedčí o tom, že zločiny nezostanú nepotrestané. Aj Slováci sa môžu pripojiť k internetovej petícii proti prenasledovaniu prívržencov Falun Gongu v Číne na adrese infofalungong.sk.
Na otázku, či aj na Slovensku má Falun Gong svojich prívržencov, P. Šedík odpovedal, že existuje jedna cvičebňa v Bratislave. Z Prešova plánujú so svojím protestným posolstvom pokračovať ešte v Košiciach, Humennom a v Rožňave.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš