správcovskej spoločnosti inkaso vopred, alebo nie. Takýto problém má aj Prešovčan Stanislav Furman. Ten užíva s manželkou byt v osobnom vlastníctve, jeho správcom je spoločnosť Spravbyt. "Minulého roka sme s ročným vyúčtovaním dostali oznam o zmene platieb. Dovtedy sme platili inkaso za uplynulý mesiac, ale Spravbyt začal argumentovať tým, že nemohol platiť svojim obchodným partnerom načas, a tak nám nariadil zaplatiť splátku v jednom mesiaci dvakrát, kvôli tomu aby sme platili za mesiac dopredu. Ja som to nereflektoval, pretože som to nepovažoval za dostatočný dôvod. V tohtoročnom vyúčtovaní mi však túto nezaplatenú splátku už považujú za nedoplatok," tvrdí S. Furman, ktorý sa pýta, či je postup Spravbytu oprávnený a legitímny.
"Spravbyt, a. s., spravuje aj byty v osobnom vlastníctve, hlavne bývalých nájomníkov mestských bytov. V roku 2003 bola zrealizovaná zmena predpisu mesačných platieb, ktorú klienti zaregistrovali ako platbu naviac v uvedenom roku. Dôvodom bolo uvedenie platobného režimu klientov - vlastníkov do súladu s podpísanými zmluvami o výkone správy, v zmysle ktorých je povinnosťou uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu a hradiť preddavky na poskytované služby dohodnuté v zmluvách o výkone správy," tvrdí riaditeľka bytového hospodárstva v mestskej akciovej spoločnosti Spravbyt Ing. Amália Bendíková (na snímke), a zároveň zdôrazňuje, že správca vysvetlil dôvod prechodu platobného režimu všetkých spravovaných bytoch v osobnom vlastníctve v Magazíne Spravbytu 2003. Podľa jej slov, Spravbyt reagoval na zmeny v oblasti bývania a snažil sa zosúladiť svoje vzťahy s klientmi. Jednou z problémových oblastí je aj otázka mesačných platieb za služby spojené s bývaním.
"Spôsob platenia za služby spojené s bývaním bol do času rozhodnutia správcu (rok 2003) predpísať klientom tzv. vyrovnávajúcej platby (klientmi nazývaná platba naviac) zatiaľ v nami spravovaných bytoch v súlade s pôvodnými zmluvami o nájme bytu. Podľa nej naši klienti za nájomné a plnenia poskytované s užívaním bytu platili mesačne pozadu - napríklad za mesiac január boli povinní zaplatiť v mesiaci február. Skutočné peniaze sa tak do Spravbytu od inkasného strediska dostali až koncom februára a v mesiaci marec konkrétneho roku. Platby prebiehali podľa pôvodného režimu, ktorý vyplýval z nájomných zmlúv bývalých nájomníkov, v súčasnosti už vlastníkov bytov," vysvetľuje Bendíková.
Po tom, ako sa v roku 1993 rozbehol odpredaj bytov do osobného vlastníctva, zmenili sa nájomné bytové domy na zmiešané - boli v nich nájomné byty, aj byty v osobnom vlastníctve. Tento proces priniesol podľa Spravbytu aj zmeny vo vzťahu správcu bytového domu a vlastníka bytu. Nové podmienky spolupráce, povinnosti a práva správcu a vlastníka sa definovali v novej zmluve o výkone správy. V nej sa definovali aj podmienky platenia za poskytované služby. Na rozdiel od pôvodnej nájomnej zmluvy sú platby - mesačné preddavky (za dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, osvetlenie spoločných priestorov domu, prevádzkyschopnosť výťahu, prípadne domovnícke práce, prevádzku spoločnej televíznej antény a podobne) splatné do piateho dňa bežného mesiaca. Keďže v bytovkách boli byty so zmiešaným vlastníctvom napriek novému zneniu zmluvy museli platby za užívanie bytu prebiehať predchádzajúcim spôsobom, teda mesiac pozadu. "V rokoch 2000 až 2002 pokračoval intenzívny odpredaj bytov, čím sa spravované bytové domy stali prevažne vlastníctvom fyzických osôb a v súčasnosti sa v nich nachádza len niekoľko, niekde ani jeden nájomný byt. Tento stav bol ďalším závažným dôvodom na krok, ku ktorému musel Spravbyt pristúpiť. Tento krok znamenal predpis mesačných platieb do prebiehajúceho mesiaca. V praxi to znamená, že klienti Spravbytu zaplatili v jednom mesiaci dve mesačné platby naraz," hovorí ďalej riaditeľka bytového hospodárstva a dodáva: "Prvé mesiace roka 2003 boli mimoriadne studené, akútne sa prejavil negatívny vplyv platenia mesačného inkasa pozadu, takže sme nemohli v plnej výške uhradiť preddavky našim dodávateľom médií. Nevyhnutný krok, akým je zaplatenie dvoch mesačných platieb naraz, sme sa snažili uskutočniť v čase, ktorý bol pre klientov čo najmenej bolestivý. Z vyúčtovania roku 2002 vznikli v prevažnej miere preplatky a tak bolo pre našich klientov oveľa ľahšie zosúladiť zmluvnú podmienku o platbe v reálnom mesiaci so skutočnosťou. Termín na zaplatenie bol najneskôr do 30. 9. 2003."
Podľa Bendíkovej, nová legislatíva stanovuje povinnosť vlastníkov bytov uhrádzať mesačne vopred príspevky do fondu prevádzky, údržby a opráv domu, "tak ako doposiaľ, ale naviac ešte stanovuje povinnosť vlastníkov uhrádzať aj preddavky za služby spojené s užívaním bytu". Na záver A. Bendíková konštatuje, že novela zákona len potvrdzuje správnosť znenia zmluvných podmienok ohľadom platenia mesačných platieb (inkasa). "Na základe týchto skutočností považujeme náš krok za oprávnený a legitímny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš