dal "uloviť" v troch okresoch pod Tatrami. V porovnaní s inými regiónmi východného Slovenska síce nebola situácia taká kritická, ale voda urobila svoje. V piatok už na celom úseku rieky Poprad platil 3. stupeň povodňovej aktivity.
"Mimoriadne udalosti, či vážne škody na majetku sme zatiaľ v našom okrese nezaznamenali. Pokiaľ viem, pár pivníc zatopilo v obci Gánovce a v mestskej časti Popradu, v Kvetnici. Krízový štáb zostáva v pohotovosti, aj keď momentálne zrážky ustali," povedal prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran. Výraznejšiu "šarapatu" narobil dážď na železničnej trati medzi Popradom a Matejovcami. "Premávka tu bola odstavená, dopravu sme zabezpečovali náhradnými autobusovými spojmi. Po nočnej búrke bola pôda premočená a v záreze pred Matejovcami spadla časť brehu na trať," vysvetlil dôvod čiastočnej výluky dopravy riaditeľ Oblastného riaditeľstva Železníc SR v Košiciach Ján Juriga. Tesne pred 13. hodinou sa železničiarom s dvomi bagrami podarilo trať od nánosov bahna očistiť a vlaky mohli znovu premávať. "Zatiaľ len pomalou rýchlosťou, trať budeme kontrolovať a zostávame v pohotovosti," dodal riaditeľ.
Rieka Poprad v okrese rovnakého mena viac výrazných škôd zatiaľ nenapáchala. "Momentálne prestalo pršať, situácia by sa pomaly mohla ukľudniť. V piatok ráno dosahovala pri Matejovciach výška hladiny rieky Poprad 282 cm, krátko popoludní už bolo 274 cm a pozvoľne to pôjde dole, dúfame," povedal riaditeľ závodu Povodie Dunajca a Popradu Slovenského vodohospodárskeho podniku Anton Baláž. Podľa jeho slov bývali roky, keď na rovnakom mieste ani nemohli zmerať výšku hladiny. "S Dunajcom zatiaľ akútne problémy nie sú, tam je 1. stupeň povodňovej a zatiaľ sa drží v norme," dodal A. Baláž.
V obciach Kežmarského okresu v Zamagurí však ľudia pokojní neboli. Problémy im robila spodná voda. "Od rána čerpáme v niektorých domoch vodu z pivníc, ale nie je to nejako tragické. Všetci však dúfame, že sa situácia nezhorší a pršať prestane," povedal Jozef Dudžák zo Spišskej Starej Vsi. Podobne vzývali prírodné sily aj obyvatelia obce Červený Kláštor. "Záhrady sú plné vody, v kuse leje, pôda je premočená. Teraz sme celkom radi, že Poliaci postavili priehradu, aspoň je Dunajec trochu regulovaný. Pamätám si časy, keď už bol zaplavený aj tretí schodík, teraz ich trčí ešte päť," povedala pracovníčka obecného úradu. "Situáciu v okrese máme pod kontrolou, v Červenom Kláštore, Holumnici a Spišskej Starej Vsi sme vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity a všetky zložky krízového štábu sú v pohotovosti pre prípad, že by sa situácia zmenila k horšiemu," uviedol hovorca krízového štábu Obvodného úradu v Kežmarku Ján Mlynár.
Trochu zložitejšia situácia bola ešte napoludnie v obciach okresu Stará Ľubovňa. "V šiestich z nich sme vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Problémy boli v obci Sulín, do niektorých častí sa nedalo dostať osobným autom, ale nebola odrezaná od sveta, zásobovanie fungovalo, záchranný systém bol dostupný a nákladnými autami sa tam tiež dalo dostať," povedal František Paralič z krízového štábu Obvodného úradu v Starej Ľubovni. Ako dodal, v obci Kyjov sa vybrežil potok a miestni Rómovia už chystajú vrecia s pieskom pre prípad, že by sa situácia zhoršila. "Trochu nás trápi, že hladina rieky Poprad stále neklesá, sme však v pohotovosti, technika tiež. Tú sme nasadili na miesta, kde to bolo potrebné, napríklad v niektorých potokoch sme museli odstraňovať rôzne prekážky, ktoré tam ľudia kedysi nahádzali," dodal F. Paralič. A obyvatelia troch okresov pod Tatrami svorne potvrdili: vody už bolo dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš