korún, dnes je situácia iná. Za cenu maximálnych úspor sa vedeniu darí hospodárenie priblížiť k vyrovnanému rozpočtu. Kežmarskí zdravotníci však tak skoro z najhoršieho vonku nebudú. Tentoraz im polená pod nohy hodil štát. Ten im totiž určil postup oddlžovania do roku 2002 tak, že staré dlhy bude riešiť na úkor starých pohľadávok.
"Sme maximálne rozčarovaní uznesením vlády k návrhu na vysporiadanie záväzkov nemocnice spred roka 2003 akciovou spoločnosťou Veriteľ. Celý princíp je voči mestským nemocniciam nespravodlivý," reagovala riaditeľka NsP v Kežmarku Mária Pašková. Ako dodala, štát nemocniciam zákonom garantoval, že staré záväzky, ktoré nemocnice mali do 31. 12. 2002, vysporiada a na tento účel vytvoril a. s. Veriteľ. Tá postupne platila jednotlivým dodávateľom nemocnice, ktorí si u nej uplatnili svoje pohľadávky, nie plnú sumu, ale len určité percentá a len istinu.
"My však nemáme staré záväzky, ktoré do konca roku 2002 predstavovali sumu okolo 61 miliónov korún, odúčtované z účtovníctva, nakoľko od a. s. Veriteľ sme nedostali žiadne podklady, že niektoré naše záväzky už boli uhradené naším dodávateľom. NsP od 1.1. 2003 prešla pod Mesto Kežmarok a to sa snaží vyriešiť dlh, ktorý vznikol vlani," dodala riaditeľka.
Aby mesto pomohlo nemocnici, vzalo si päťmiliónový úver a v talóne má ďalšie postupy, ako dlh zlikvidovať. "V týchto dňoch sme od a. s. Veriteľ obdržali prípis, akým spôsobom sa majú dlhy vysporiadať. Nemocnica musí uznať záväzky k 31. 12. 2002. Tieto však podľa zákona patria štátu. Nemocnica sa tak vystavuje riziku, že ak uzná záväzky, bude možné od nej vymáhať aj penále, ktoré za tie roky narástli nepredstaviteľne. Sľubovali sme si veľa aj od toho, že sa nám podarí aspoň čiastočne vymôcť staré pohľadávky spred roka 2003 voči zdravotným poisťovniam. Ku dnešnému dňu predstavujú sumu 2,2 milióna korún," upresnila M. Pašková.
Ak by však nemocnica reagovala v zmysle spomínaného uznesenia vlády, musela by postúpiť pohľadávky voči poisťovni Perspektíva, ktoré sa stali zo zákona pri delimitácii majetku štátu na Mesto Kežmarok majetkom mesta, spoločnosti Veriteľ a táto by započítala pohľadávky so záväzkami. Fakticky teda chce štát oddlžiť zdravotnú poisťovňu Perspektíva, ktorá je v konkurze a nie nemocnicu.
"Zdá sa mi to nespravodlivé. Ak by sme totiž pristúpili na takúto formu účtovného vysporiadania vzťahov, vystavíme nemocnicu i Mesto Kežmarok nemalému riziku. Naviac ostatné nemocnice, ktoré neprešli pod samosprávy, štát naďalej oddlžuje aj za rok 2003," naznačila riaditeľka.
Viacerí zdravotníci majú pocit, že štát chcel týmto spôsobom mestské nemocnice zlikvidovať. S ich postojom sa stotožňuje aj mesto ako zriaďovateľ NsP. "Budeme sa maximálne brániť, aby takéto uznesenie pre kežmarskú nemocnicu platilo. Je neseriózne, aby sme na seba prevzali záväzky, ktoré vznikli pred tým, ako sme NsP začali prevádzkovať. My sme si v nej poriadok vedeli urobiť, ale prečo by sme mali doplácať na to, že roky pred tým to štát nezvládol?," vyjadrila sa vedúca oddelenia právneho a majetku Mestského úradu v Kežmarku Agáta Perignáthová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš