pracoviská v kraji aj na Slovensku. Čo sa týka spádovosti, poskytujú starostlivosť pre zhruba milión obyvateľov. Oddelenie disponuje 50 lôžkami a ošetrovacia doba po operáciách je v priemere 8 dní. Vlani vykonali 604 otvorených operácií, vyše tisíc endoskopických výkonov a hospitalizovali 1600 pacientov.
"Zásluhou vedenia nemocnice, najmä riaditeľa, od decembra 2003 disponujeme novým digitálnym röntgenovým prístrojom Uroskop Acces a môžeme robiť aj náročné operácie, ktoré vyžadujú prístup k obličkám, močovodu, močovému mechúru, dokonca môžeme operovať aj niekoľkomesačné deti s vrodenými poruchami obličiek. Dokúpené bolo aj endoskopické inštrumentárium, pomocou ktorého sa vieme dostať ku kameňom v močových cestách a rozbiť ich na drobné fragmenty, ktoré potom pacient vymočí. Výhodou je, že celý zákrok môžeme sledovať na dvoch monitoroch a operovať nielen kamene, ale aj nádory bez porušenia integrity kože. Po takomto zákroku odchádza pacient domov po 2-3 dňoch, nie až po 6 týždňoch, ako to predurčovala klasická operácia," konkretizoval vybavenie urológie zástupca primára Ivan Minčík (na snímke).
Prešovské pracovisko tiež disponuje špičkovým prístrojom na princípe rázových vĺn, ktoré rozdrvia kamene v obličkách. Podľa slov Minčíka, podobne zariadenie je len v Hamburgu a v Rakúsku. Vlani dostali povolenie Ministerstva zdravotníctva SR na to, aby mohli ako šieste pracovisko na Slovensku vykonávať aj uro-gynekologické operácie. "Ide o nepríjemný problém úniku moču, ktorým nesmierne trpia najmä ženy po štyridsiatke. Opäť je tu rozdiel. Kým v minulosti musela pacientka ležať v nemocnici 10 dní, teraz môže odísť už hodinu po operácii domov. Kvalita ich života sa výrazne zmení. Máme vyškolený tím lekárov na tieto operácie a doteraz sme ich vykonali okolo 50," dodal Minčík.
Zdá sa, že prešovskí urológovia sa rozhodli smerovať k profesionálnej špičke. Vlani ako prví na Slovensku vyskúšali aj bezkrvnú operáciu prostaty, ktorá trápi najmä starších mužov. Novou metódou môžu bezpečne operovať aj starých pacientov, kde je zvýšené riziko vedľajších reakcií.
Intenzívne sa však venujú aj detskej urológii vďaka technickému a odbornému vybaveniu. Výnimočný anesteziologický prístroj, ktorým na oddelení disponujú od roku 2003, môžu malých pacientov uspať a bezpečene vykonať operáciu napríklad vrodenej poruchy odtoku moču aj u niekoľkomesačného bábätka.
Zástupca primára I. Minčík dodal, že hoci ich pracovisko spĺňa najvyššie kritériá, s prestavbou oddelenia ešte neskončili. Plánujú začať aj s jednodňovou chirurgiu a postupne znížiť počet lôžok. Posun ku špičke však nebol taký jednoduchý, ani rýchly, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Napokon, na budúci rok si oddelenie pripomenie polstoročnicu od svojho založenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš