v tomto prípade hovoriť mladá žena, ktorú poštípala vretenica. Ako nám potvrdila vedúca lekárka rýchlej zdravotníckej služby a zástupkyňa primára Oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny krompašskej nemocnice MUDr. Dagmar Slovinská (na snímke), pacientke bola včas poskytnutá prvá pomoc a podané hadie antisérum.
"Našťastie u nej nedošlo k rozvinutiu celkových príznakov a k preniknutiu hadieho séra do centrálnej sústavy. Ranu sme chirurgicky ošetrili a podali sérum antiviperínum. Pacientka má opuchnutú hornú končatinu. Liečime iba samotnú ranu po poštípaní," opísala D. Slovinská.
Podľa jej slov v krompašskej nemocnici v priebehu letnej sezóny zaznamenajú niekoľko takýchto prípadov. "Je to prvý prípad v tomto roku. Niekedy ide o jedno uštipnutie za sezónu, inokedy zaznamenáme päť či šesť prípadov. Uštipnutie hadom je život ohrozujúce. Hadí jed môže spôsobiť nielen alergickú reakciu a následný anafylaktický šok, ale aj ďalšie neurologické ťažkosti. Ako prevencia pred alergickými reakciami sa podáva hydrokortizon. Typické pre poštípanie hadom sú dve rany na koži vedľa seba. K celkovým príznakom patrí zvracanie, problémy s dýchaním a tŕpnutie končatín. Dôležitá je preto včasná prvá pomoc. Netreba spanikáriť, ale v prvom rade zabezpečiť znehybnenie poraneného miesta, aby sa nepodporoval krvný obeh, ktorý by sérum rýchlejšie dopravil k centrálnym orgánom. Miesto nad ranou treba silno zaviazať, aby sa zmiernil tok krvi. Dobré je, ak sa dá ranu vytlačiť prstami. Vysať z rany jed sa v prípade poranenej ústnej dutiny neodporúča. Nesmieme zabúdať na rýchle vyhľadanie odbornej pomoci," zdôrazňuje D. Slovinská.
Dodáva, že antiviperínová liečba je nákladnou záležitosťou. "Jedna 10-mililitrová ampulka antiviperínu stojí viac ako tisíc korún. Nutné je podať minimálne 40 ml antiséra. Jeho záruka je jeden rok. Ťažko preto dopredu odhadnúť, koľko uštipnutí budeme mať," prizvukuje D. Slovinská.
Ako pre naše noviny potvrdil riaditeľ Lesného podniku mesta Krompachy Michal Tkáč, najväčší výskyt vreteníc v tomto období zaznamenali na slnečných svahoch Plejsov a okolia. " Vretenica sama neútočí, nemá dôvod, iba keď sa cíti ohrozená. V tomto roku sme zaznamenali zvýšený počet hadov. Dôvodom je premnoženie hlodavcov, najmä myší, hryzcov a hrabošov. Toľko hlodavcov som v našej oblasti ešte nevidel, je to niečo mimoriadne. Spôsobila to najmä bohatá úroda plodov dubov a bukov, ich prirodzenej potravy. Príroda sa však s tým vysporiadala po svojom. Premnožením hlodavcov sa zvýšil aj počet ich prirodzených predátorov," dodal M. Tkáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš