Západopennsylvánskeho slovenského dňa, ktorá ho organizovala a sponzorovala už po 81. raz.
Vďaka dohodnutej spolupráci s mestom Prešov, ale aj preto, lebo v okolí žije početná slovenská komunita, Mestská rada mesta Pittsburgh sa tento rok uzniesla, že 22. júl bude vyhlásený za Slovenský deň v meste Pittsburgh. Mimochodom, v súčasnosti v ňom a jeho okolí žije okolo 200-tisíc Slovákov a až 2 milióny Američanov má svoje korene na Slovensku.
Zaujímalo nás, s akými pocitmi sa vrátil z Pittsburghu prešovský primátor. "Pripravili zaujímavý program, v ktorom vystúpil aj náš hudobník a spevák Ján Volčko, vyšiel podrobný bulletin, vrátane našej hymny, príhovorov a slovenských pesničiek. Stretol som tam aj ľudí, ktorí už boli v Prešove a ja som ich prijal na radnici. Mladší už nevedia po slovensky a starší prevažne hovoria nárečím. Vyrozprávali sme sa po šarišsky, niektorí hovorili rusínsky, iní skôr poľsky. Počul som známe mená z tohto kraja, ako Ondoš, Krochmaľ..." rozhovoril sa.
Spomenul tiež, že už na stretnutí s rodákmi sa dohodli na septembrovej návšteve skupiny rodákov z 12 štátov USA v Prešove. Delegácia Prešovčanov bývala u honorárneho konzula Jozefa Senka, ktorý inicioval viaceré slovensko-americké podujatia. Benč dodal, že ho prekvapilo, koľko študentov tam stretol najmä zo Šariša, Spiša a Zemplína. Popri brigáde sa zdokonaľovali v angličtine.
Pripomíname, že známa oceliarska spoločnosť U. S. Steel má sídlo v Pittsburghu a hoci tam je z ekologických dôvodov jej výrobný program utlmený, na Slovensku sa jej darí dobre. Práve manažment tejto spoločnosti ponúkol spoluprácu pri realizácii dobrovoľnej zbierky amerických Slovákov, o ktorej sa na 81. Slovenskom dni rozhodlo. Pôjde o zozbieranie obnosu na počítače pre školy na východe Slovenska a manažment U. S. Steelu sa ponúkol, že uhradí a zabezpečí ich dopravu na Slovensko. S primátorom Benčom hovorili tiež o tom, že podporia aktivity nielen v Košickom, ale aj v Prešovskom kraji.
Pripomeňme si ešte čosi z histórie. Od polovice 19. storočia, keď začala migrácia Slovákov za prácou do Spojených štátov sa v Pittsburghu a okolí usídlilo okolo 100-tisíc Slovákov. V roku 1920 mesto pozostávalo z 28 slovenských rímskokatolíckych a 15 luteránskych a gréckokatolíckych cirkevných organizácií, z ktorých každá mala spoločenské siene a niektoré aj školy pomáhajúce prispôsobiť sa prichádzajúcim Slovákom. Aj v súčasnosti má Pittsburgh 7 národných organizácií a všetky boli vytvorené ako poisťovacie spoločnosti a únie poskytujúce finančnú i sociálnu pomoc prvým imigrantom. Aj dnes zohrávajú dôležitú kultúrnu, sociálnu a politickú úlohu.
Je nesporné, že aj Slováci prispeli k rozvoju USA. Spomeňme nášho rodáka, Štefana Baniča, vynálezcu padáka, alebo reverenda Jozefa Murgaša, priekopníka rádiotelegrafie. Tiež učenca, vedca, umelca a spisovateľa, ktorý bol držiteľom 12 amerických patentov, Jozefa Gajdoša. Len málo ľudí vie, že bol zvolený aj do Hornej snemovne Spojených štátov amerických na celých 24 rokov a stal sa prvým Američanom slovenského pôvodu v Kongrese. Slávu pittsburského umelca slovenského pôvodu Andyho Warhola súčasníkom nemusíme ani pripomínať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš