s riadením v zdravotníctve, ktoré získal jednak na niekdajšom Okresnom ústave národného zdravia v Spišskej Novej Vsi a neskôr na Ministerstve zdravotníctva SR. Dnes stojí na čele Nemocnice s poliklinikou v Gelnici, ktorá pred sebou tlačí balík dlhov vo výške 58 miliónov korún. V rozhovore pre náš denník sa však M. Jakubek optimisticky vyjadril: "Po ekonomickej stabilizácii by približne od 1. januára budúceho roku nemocnica nemala vyrábať dlhy."
Aký máte teda recept na spomínanú ekonomickú stabilizáciu nemocnice?
"V prvom rade by išlo o ekonomizáciu chodu nemocnice. K zlepšeniu situácie by malo prispieť aj plánované zriadenie oddelenia pre dlhodobo chorých. Išlo by o dvadsať lôžok."
Pod pojmom ekonomizácia si mnohí predstavujú aj prepúšťanie.
"V prípade gelnickej nemocnice to nepripadá do úvahy. Personálny stav je stabilizovaný. Skôr naopak v blízkej budúcnosti niektorí pracovníci odchádzajú do dôchodku, naopak plánujeme prijímať."
Vo väčšine slovenských nemocníc sedí na riaditeľskej stoličke lekár. V posledných rokoch ich striedajú inžinieri ekonómovia. Aký je váš názor, kto je ten správny riaditeľ?
"Pracujem už sedemnásť rokov v zdravotníctve. Aj keď nemám lekárske vzdelanie, za tak dlhý čas ovládam základné zdravotné normy, chod jednotlivých oddelení. Keď človek pracuje v takomto prostredí, nevyhne sa riešeniu problémov, ktoré prináša existencia nemocnice. Keby som nemal skúsenosti v zdravotníctve, netrúfol by som si uchádzať sa o túto funkciu. Kým v slovenských nemocniciach neboli ekonomické problémy, hravo ich riadili lekári. S príchodom poisťovní na trh, nemocnice sa začali ekonomizovať, nastali zložité ekonomické vzťahy. Iba naša nemocnica má niekoľko rôznych zmluvných vzťahov. K tomu, aby nemocnica dobre fungovala je potrebný dobrý tím lekárov. Nemocnica však nie je fabrika na výrobu televízorov, kde sú jasné kvartálne plány. Preto si myslím, že bez dobrého ekonóma sa nepohne žiadna nemocnica."
Čo je podľa vás najväčším plusom gelnickej nemocnice?
"Je malá a preto flexibilná. Má možnosť prispôsobiť sa. Myslím si, že samotné vedenie a primári jednotlivých oddelení sú si tohto tiež vedomí, že veľmi dôležitá je z ich strany práve spomínaná flexibilita. Ak sa neprispôsobia, nastane zložitá komplikovaná situácia."
Naopak, čo je podľa vás mínusom?
"Personálny stav. Chýbajú nám lekári z druhou atestáciou. O gelnickej nemocnici je známe, že práve lekári si tu urobia spomínanú druhú atestáciu a odídu."
Nie je to zapríčinené nízkymi lekárskymi platmi v gelnickej nemocnici? Aký máte ako riaditeľ názor na tento stav?
"Platy lekárov súvisia so zadĺženosťou nemocnice. Možno v iných väčších nemocniciach sú platení lepšie, je to však na úkor dlhov, teda daňových poplatníkov. Gelnickí lekári sú platení v rámci možností a podľa zákona. Je to dosť? Podľa mňa je to podlaha, zákon však nie je porušený a lekári sú zatiaľ trpezliví, uvedomujú si situáciu. Zmenu očakávam v tomto smere z dielne rezortného ministra. Ten totiž chystá šesť reformných zákonov, ktoré vyrovnajú podmienky pre všetky nemocnice. Znamená to, že reformné zákony by mali priniesť rovnomerné financovanie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš