ktorá mala vyriešiť dvanásť rokov trvajúci územný spor Kežmarku a Ľubice o spomínané sídlisko. Prezident novelu nepodpísal, pretože má pochybnosti, či je v súlade s ústavou a s Európskou chartou miestnej samosprávy.
"Som veľmi sklamaný. Rozhodnutie prezidenta vrátiť novelu na základe pochybností sa mi zdá neprofesionálne. Chcem však povedať, že sa nevzdávame a za ľudí zo sídliska Juh budeme bojovať ďalej," netajil sa prekvapením z postupu prezidenta primátor Kežmarku Igor Šajtllava (na snímke vpravo).
Novela zákona o obecnom zriadení mala územný spor vyriešiť jednoducho: rozhodnutie o zmene územia novela dávala do rúk vláde a tá to mohla urobiť aj bez súhlasu obce. Takúto právomoc mala však len v tomto prípade, kedy po odčlenení Ľubice od Kežmarku nedošlo k usporiadaniu nových obcí vo verejnom záujme. Teraz však prezident návrh vrátil späť do parlamentu a celý proces sa zabrzdil. Podielové dane naďalej za ľudí z Juhu dostáva Ľubica, o sídlisko, osvetlenie či odvoz smetí sa stará Kežmarok.
"Dozvedel som sa to z rádia, som veľmi rád prezidentovmu rozhodnutiu, spravodlivosť funguje. My sme nerobili nič, aby sme ovplyvnili jeho rozhodnutie, len sme sa modlili a verili, že sa tak stane," povedal Oto Dovjak (na snímke), starosta obce Ľubica, ktorá si za dvanásť rokov nedokázala s Kežmarkom svoj spor o územie sídliska Juh vyrovnať. Podľa slov starostu spomínaná novela, ktorá rozhodnutie o zmene územia obce delegovala na vládu bez súhlasu obce, je protiprávna.
Sklamanie však pocíti opäť takmer štyritisíc obyvateľov nevysporiadaného územia. "Vlečie sa to príliš dlho, nás to obmedzuje v mnohých právach, ako príklad uvediem, že si nemôžeme odkúpiť byty do osobného vlastníctva. Veríme však, že v parlamente poslanci opäť zahlasujú v prospech nás zo sídliska Juh, ktorí sa cítime byť obyvateľmi mesta Kežmarok," povedal Martin Gallik.
Ako dodal, je presvedčený, že poslanci majú o dlhotrvajúcom spore dostatok informácií a potvrdia svoje pôvodné hlasovanie. "Je to síce dlhý pôrod, ale verím, že sa z toho narodí niečo dobré," uzavrel obyvateľ Juhu.
Jeden z poslancov, ktorý pomáhal v parlamente presadiť návrh novely, je tiež postupom prezidenta zaskočený. "Neviem, či si je pán prezident vedomý, že ide predovšetkým o ľudí. Dvanásť rokov majú skomplikovaný život. Myslím si, že prezident pred svojím rozhodnutím vrátiť novelu zákona si mal vypočuť názory ľudí, ktorí na sídlisku žijú a chcú patriť do Kežmarku," povedal poslanec NR Anton Blajsko. Ako dodal, úsilie predkladateľov novely sa sústredí na jej opakované schválenie v parlamente.
"Mrzí nás to, lebo sa celý proces zase len oddiali a stratíme tým veľa času. Ale nevzdávame sa," poznamenal kežmarský primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš