nebáli sa reakcií. A tie sú rôzne. To je veľké pozitívum výstavy. Zaujímavý priestor synagógy vytvoril atmosféru, ktorá by sa nikdy neprejavila s týmito dielami, keby boli vystavené v sterilných priestoroch múzea či galérie," týmito slovami charakterizovala netradičné zoskupenie šestice výtvarníkov, jednej poetky a Bandu Vlada Kubovčíka, neoficiálna kurátorka výstavy v podhradskej židovskej synagóge PhDr. Dáša UherčákováPavúková zo Spišského Podhradia.
Mladých nadšených autorov okrem veku spája aj vzťah k prostrediu. Všetci totiž pochádzajú zo Spišského Podhradia a blízkeho okolia. Netradičné zoskupenie dopĺňajú práce umelca-amatéra, MUDr. Mariána Dzúrika. Či už sú to koláže zachytávajúce Infovek plný dezinformácií a zbytočného bulváru alebo fotocykly Metafyzika a Duša, s transcendentálnymi ľudskými otázkami či s objektívom zachytávaný nehmotný stav človeka.
Vlastne väčšina z tohto zoskupenia sú amatérmi, až na štyroch mladých umelcoch. Peter Krupa ml. ako absolvent VŠVU v Bratislave sa prihovára interaktívnym CD-nosičom Hodinky.
Ján Lesnický študent Fakulty umení v Košiciach, ponúka okrem veľkorozmernej olejovej veduty Spišského hradu aj pohľad na spotrebiteľskú civilizáciu cez prizmu ľúbivých disneyovských motívov.
Grafiky jeho kolegu Matúša Lányiho pripomínajú dekoratívne tapisérie a prinášajú postmoderný etnoštýl. Za zmienku stojí jeho cyklus Barbie, v ktorom cez warholovský popartový štýl dokumentuje prázdnotu nútených prejavov zbožnosti a na postave Barbie upozorňuje na znehodnotenie hodnôt v duchovnom svete. Munchov
Výkrik evokuje pohľad na hrudkou kreslené tváre Ondreja Ďorka, výtvarníka-amatéra, študenta Trenčianskej univerzity špeciálnej vojenskej techniky. "Mimiky tvárí ľudí v rôznych situáciách, napr. keď sa zľaknú, alebo sa nahnevajú, alebo iba jednoducho deformované tváre s otázkou či vyjadrením nálady," takto definuje svoje práce mladý autor.
Pestrosť zoskupenia dotvára absolvent školy ŠUP-ky v Košiciach Marián Sýkora, ktorý na svojich fotografiách zachytáva atmosféru okamihu. V neposlednom rade je tu ešte Tomáš Ferenčucha študent Záhradníctva a krajinného inžinierstva , v ktorého diele sa prelína kompozícia priestoru s estetickým a prírodným. "Stretlo sa tu pár múz od architektúry, maliarstva, grafiky a fotografie. Všetko sa to nenásilne prelína s poéziou Moniky Wágnerovej a Ondreja Ďorka, doplnené hudbou Bandu Vlada Kubovčíka. Sú to rovesníci, ktorí sa vyjadrujú k súčasným problémom, ale aj k histórii a citom či spoločenskej situácii," dodáva D. Uherčáková-Pavúková.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš