posledná minulý týždeň, keď o život na ceste medzi Župčanami a Sviniou prišiel český motocyklista. Vývoj nehodovosti má podľa riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ Prešov Juraja Draveckého stúpajúcu tendenciu. V prvom polroku zaznamenali o 61 nehôd viac ako v rovnakom období pred rokom. V sledovanom období bolo v kraji 3232 nehôd. Vznikli pri nich materiálne škody vo výške 222 miliónov korún.
"Z celkového počtu 30 nehôd, pri ktorých došlo k usmrteniu osoby, bolo 11 nehôd, kde došlo k stretu osobného motorového vozidla s chodcom. Len v jednom z týchto prípadov bolo zistené požitie alkoholických nápojov u vodiča," konštatuje riaditeľ Dravecký.
Smrť na cestách asistovala aj pri kolíziách osobných automobilov a nákladiakov, autobusov, motocyklov. V jednom prípade sa dvaja ľudia utopili, keď s vozidlom spadli do vodnej nádrže Domaša. Policajné štatistiky hovoria, že majoritný podiel na zavinení dopravných nehôd majú vodiči motorových vozidiel. Hlavnou príčinou dopravných nehôd bol v prvom polroku 2004 nesprávny spôsob jazdy (895 nehôd), tesne stíhaný porušením základných povinností vodiča (877). Len v troch prípadoch bola príčinou nehody technická chyba vozidla.
Hoci alkohol za volantom v sledovanom období zabíjal len v jednom prípade, pri nehodách asistoval 158-krát. "Možno konštatovať, že alkohol bol prítomný pri každej 17,5 dopravnej nehode vodičov motorových vozidiel."
Najnehodovejšími sú v kraji cesty I. triedy, kde zomrelo 18 ľudí. Na diaľnici došlo len k 35-tim nehodám pri ktorých nikto o život neprišiel. Policajti dopravných inšpektorátov majú nehody rozdelené aj na dni a časy, kedy sa stali. Najnehodovejším dňom je piatok, nasleduje streda, pondelok, štvrtok, utorok, sobota a nedeľa. Z časového rozdelenia je zrejmé, že najviac nehôd sa odohralo medzi ôsmou a dvanástou hodinou.
Dopravné inšpektoráty majú okrem potláčania a riešenia nehodovosti na cestách v kraji aj ďalšiu povinnosť, ktorá je spôsobená ľahostajnosťou majiteľov motorových vozidiel. Do konca roka musia preznačkovať všetky autá, ktoré majú starú štvorcifernú štátnu poznávaciu značku. V kraji je takých vozidiel ešte 60-tisíc. Riaditeľ Dravecký verí, že sú medzi nimi aj také, ktoré už majitelia nikdy na cesty nevytiahnu. Napriek tomu žiada tých, ktorý chcú mať evidenčné čísla s hviezdičkami európskej únie na aute, aj keď ich mať nemusia, o strpenie do januára 2005. Uľahčia prácu policajtom a nebudú musieť na dopravných inšpektorátoch stráviť celé dni.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš