v červených číslach.
Za prvý polrok tohto roka vykázalo zdravotnícke zariadenie stratu 19,59 milióna korún, čo je však s porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška približne o jeden milión korún menej. Aj napriek medziročnému poklesu nemocnica stále mesačne "vyrobí" dlh vo výške 3,26 milióna korún.
Zvýšili sa aj náklady na chod nemocnice. Kým v prvom polroku 2003 predstavovala táto položka 92,95 milióna korún, v roku 2004 to už bolo o sedem miliónov korún viac. "Vyššie náklady o sedem miliónov korún boli spôsobené tým, že v minulosti sme meškali s úhradami, napríklad zdravotného poistenia a museli sme uhrádzať penále z omeškania. Nebyť týchto penalizácií náklady sú rovnaké, ako v minulom roku," vysvetlil ekonomický námestník NsP Stará Ľubovňa Jaroslav Marinčín.
Hlavný dôvod, prečo sa NsP stále pohybuje v červených číslach, je podľa námestníka ten, že v systéme financovania zdravotnej starostlivosti stále nie je dostatok zdrojov. "Cena za výkon nie je porovnateľná s nákladmi, ktoré táto nemocnica má. Ak by poisťovne pristúpili na vyššie platby za bod, dostali by sme sa do situácie, kedy by sme náklady vedeli pokryť," konštatoval J. Marinčín.
S nedostatočnými úhradami za výkony ide ruka v ruke naplnenosť, respektíve nenaplnenosť lôžkových kapacít nemocnice. Ľubovňania v súčasnosti využívajú kapacitu 245 lôžok na 65 percent. "Filozofia ministerstva zdravotníctva a vlastne celej reformy je znižovať počet hospitalizácii. Aj u nás robíme kroky vedúce k tomu, aby sa z klasických lôžok stali stacionárne lôžka. Záujem zo strany pacientov o takúto službu existuje. Jej výhodou je, že pacient nemusí ležať v nemocnici. Môže prísť na jednodňovú liečbu po dohode s lekárom kedykoľvek v ľubovoľnom čase. Po skončení liečby môže odísť domov. Máme už dokonca ambulancie, ktoré nám fungujú v popoludňajších hodinách," vysvetlil námestník.
V budúcnosti by malo z pôvodných 245 lôžok ostať iba 212. Zvyšok sa preklasifikuje na lôžka stacionárne.
Rezervy v znižovaní nákladov nie sú podľa J. Marinčina ani v znižovaní počtu pracovníkov. V NsP ich pracuje 433, čo je "na hrane" udržania štandardného chodu zdravotníckeho zariadenia.
Časť nákladov chce nemocnica ušetriť ekonomickejším využitím jednotlivých oddelení. "Asi pred rokom sme zlúčili biochemické a hematologické laboratóriá. Momentálne spájame dve pracoviská rehabilitačného oddelenia. Predtým existovalo samostatné pracovisko pre ambulantných pacientov a samostatné pracovisko pre lôžkových pacientov. Teraz obe koncentrujeme na jedno oddelenie. Okrem toho, že ušetríme prevádzkové náklady, lepšie využijeme časový chod oddelenia, pričom uvoľnené priestory chceme upraviť a prenajať, takže počítame s ďalším príjmom," pripomenul námestník.
Prechodom pod zriaďovateľskú pôsobnosť PSK sa nemocnici čiastočne uvoľnili ruky. Nemocnica tak môže získavať príjmy aj z inej činnosti. "Uvažujeme o prenájme priestorov bývalej administratívy. Chceli by sme ju prerobiť na ubytovacie zariadenie. Máme k dispozícii práčovňu a poskytujeme aj stravovacie služby pre zamestnancov iných firiem," uzavrel námestník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš