výstavbu infraštruktúry v rómskych osadách pre 30 slovenských obcí. Medzi nimi sú aj Markušovce. V marci tu kontrolóri NKÚ ukončili kontrolu, zameranú na správnosť financovania a oprávnenosť výdavkov z prostriedkov EÚ, dodržiavanie hospodárnosti a efektívnosti vynaložených prostriedkov a tiež na nakladanie s majetkom nadobudnutým v rámci projektu Phare. Zarážajúce je však to, že peniaze, ktorých použitie NKÚ kontroloval, nikdy do Markušoviec nedorazili! Viac ako pol milióna eúr bolo síce schválených pre tunajšiu osadu Jareček, dodnes ich obec nedostala. Namiesto nich prišli pracovníci NKÚ. Čo sa vlastne stalo?
Obec Markušovce bola ešte v roku 2001 zaradená v rámci národného programu Phare 2001 do užšieho výberu 30 obcí, ktorým boli schválené peniaze na vybudovanie infraštruktúry v rómskych osadách. Markušovce mali na výstavbu vodovodu, kanalizácie, ciest, chodníkov a verejného osvetlenia v osade Jareček získať 511-tisíc eúr. V januári 2002 bolo podpísané finančné memorandum a obce mali začať pracovať na projektovej dokumentácii k výstavbe. "Asi osem obcí dokončilo projekty. Krátko na to boli práce zastavené, prerušili sme rokovania o príprave projektovej dokumentácie s tým, že projekty pre všetky ostatné obce spracuje jeden dodávateľ. Celý minulý rok sa v Bratislave na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja venovali tendru na výber dodávateľa. Odvtedy sa nič neurobilo. Obce, ktoré mali vlastné projekty, už minulý rok začali stavať. My stojíme," hovorí starosta Ján Šofranko.
A tak pracovníci NKÚ v protokole mohli len konštatovať, že "obec vyvinula primerané úsilie na dodržanie harmonogramu implementácie projektu, no presunom spracovania projektovej dokumentácie na úroveň Agentúry na podporu regionálneho rozvoja nemôže v súčasnosti vplývať na tempo prác."
Podľa harmonogramu mali byť práce v osade dokončené v novembri tohto roku. Zatiaľ nie sú ani projekty. Obec medzitým začala pracovať na výstavbe bytoviek v osade. V prvej etape výstavby pôjde o 30 nájomných bytov nižšieho štandardu. Pracuje sa na vydaní stavebného povolenia, podľa starostu by už v septembri mohli začať stavebné práce. "Chceme v prvom rade zlikvidovať koliby a presťahovať ich obyvateľov do bytoviek. Nevieme, čo teraz, lebo infraštruktúra už mala byť hotová. Postavíme bytovky a ako ich napojíme na kanál?," zamýšľa sa J. Šofranko. V pondelok očakávajú na obecnom úrade projektantov, ktorí na základe tendra majú spracovať projektovú dokumentáciu na infraštruktúru. Ich plány chce starosta zosúladiť s plánmi na výstavbu bytoviek v osade.
V Markušovciach žije 342 obyvateľov, z toho 1790 je Rómov. V osade Jareček býva asi 1300 z nich. Záujem o nájomné byty je veľký, na obecnom úrade už dnes evidujú 130 žiadostí o 30 bytov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš