Slovenska dovedna 50-krát. Najviac úrazov evidovali vo Vysokých Tatrách, až 27. V jednom dni sa im tam "nazbieralo" dokonca sedem zásahov naraz.
"Od začiatku leta v slovenských horách zahynuli štyria ľudia," poznamenal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. Podľa jeho slov sa horskí záchranári preto výraznejšie venujú aj prevencii, nedávno vydali aj nový informatívny leták. V ňom v dvadsiatich bodoch zhŕňajú základné princípy, ako sa v horách správať. "Chceme tak eliminovať nebezpečie pohybu v horách na minimum," upresnil riaditeľ.
Počas zimy členovia HZS na celom Slovensku zasahovali spolu 991-krát, z toho väčšinu tvorili úrazy na lyžiarskych tratiach. Za prvý polrok v slovenských horách podľa ich štatistík zahynulo 14 ľudí, až deväť z nich bolo českej národnosti. "Príčiny tragédií sa opakujú - nedisciplinovanosť, porušenie pravidiel bezpečného pohybu v teréne, nevhodná výstroj a výzbroj," skonštatoval riaditeľ HZS.
Horská záchranná služba pôsobí v šiestich oblastiach Slovenska. Je financovaná zo štátneho rozpočtu, tento rok na vykrytie prevádzkových nákladov dostala 45 miliónov, na investície 30 miliónov korún. "Robíme si okrem štatistík aj prepočet, aby sme zhodnotili opodstatnenie našej činnosti. Vychádza nám, že na jedného záchranára pripadne 22 akcií," povedal J. Janiga.
Dodal, že tento rok väčšina investícií pôjde na nákupy vozidiel, pribudnúť im majú skútre, terénne štvorkolky, kanadské sane a iné transportné pomôcky. "Chceli by sme zainvestovať aj do výstavby budovy riaditeľstva HZS v Hornom Smokovci. Väčšina našich záchranných staníc sídli v prenajatých priestoroch, radi by sme to riešili inak, len štátny rozpočet tomu nie je veľmi naklonený. Rozmýšľame o hľadaní vlastných zdrojov," povedal Jozef Janiga.
Úvahy záchranárov preto smerujú k spoplatneniu zásahov cez poistné produkty. Zatiaľ HZS "inkasuje" od postihnutých, ktorým pomáha zachraňovať život či zdravie len v prípadoch, ak títo zásadne porušili zákon o HZS, napríklad pohybovali sa v teréne, kde to zákon nedovoľuje. "Registrujeme zopár prieťahov pri vymáhaní týchto poplatkov, ale zásadných neplatičov nemáme," povedal riaditeľ.
Jeden zásah HZS v priemere vychádza na približne 3,5 tisíc korún, ale sú aj náročné akcie v ťažko dostupnom teréne, ktoré sa šplhajú do sumy niekoľkých desiatok tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš