policajných zložiek v kraji včera pochválil riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ Prešov Ladislav Malik. "Ako jediným sa nám podarilo objasniť viac trestných činov oproti rovnakému obdobiu minulého roku," povedal na hodnotiacom stretnutí s novinármi. Za šesť mesiacov roka zaznamenali 7999 trestných činov. Z nich sa podarilo objasniť 3186, čo je o jednu trestnú vec viac ako vlani.
Nadpolovičnú časť všetkých trestných činov tvorila majetková kriminalita, v ktorej dominovali krádeže vlámaním. Vznikla pri nich škoda presahujúca sumu 50 miliónov korún. Štvrtinu z vlámačiek sa policajtom podarilo objasniť. V kraji počas prvého polroka ukradli 140 automobilov, 44 prípadov objasnili. Najväčšia škoda pri trestných činoch v roku 2004 pripadá ekonomickej trestnej činnosti. V kraji sa vyšplhala na 574 miliónov korún. Vznikla pri 1083 prípadoch, z ktorých polícia viac ako polovicu objasnila.
Najzávažnejšiu časť trestnej činnosti tvoria násilné trestné činy. Ide o skutky, ktoré na verejnosti vyvolávajú veľký ohlas, uvedomuje si riaditeľ Malik. "Odhaľovanie, preverovanie, zisťovanie páchateľov, objasňovanie okolností a vyšetrovanie týchto trestných činov vzhľadom na rozsah, vysokú organizovanosť, nové spôsoby jej páchania a stupňujúcu sa brutalitu je stále náročnejšie a zložitejšie z dôvodu odčerpávania značného množstva síl a prostriedkov nielen kriminálnej polície, ale aj útvarov PZ, ktoré pri dokumentovaní a objasňovaní úzko spolupracujú," vysvetlil situáciu polície.
Z 805 násilných trestných činov policajti v kraji objasnili 548. Medzi objasnenými skutkami je osem z desiatich vrážd, 61 z 87 lúpežných prepadnutí, vydieranie objasnili v 35 prípadoch z 51. "Dobré výsledky boli dosiahnuté aj pri objasňovaní mravnostnej trestnej činnosti." Policajti objasnili 19 z 20 znásilnení, z 55 prípadov pohlavného zneužívania sa im podarilo objasniť 52. Polícia pracuje aj na trestných činoch spáchaných pred dlhším časom. Podľa Malika by v najbližšom čase úspešne ukončiť vyšetrovanie doposiaľ neobjasnenej vraždy z minulého roku. O ktorú ide, zatiaľ odmietol prezradiť.
Polícia sa snaží vysporiadať aj s trestnou činnosťou páchanou vo vlastných radoch. Pre zvlášť hrubé porušenie služobnej prísahy a povinnosti boli z PZ v kraji prepustení štyria policajti. Jedného vyhodili po výtržnosti v Medzilaborciach, v okrese Vranov sa policajt dopustil trestného činu brania úplatku. Jeden z mladých policajtov v Poprade okrádal počas služby vlastných kolegov. Štvrtý prepustený sa na službu vykašľal sám a po dovolenke v USA ostal za veľkou mlákou. V priebehu prvého polroka nemusel riaditeľ Malik prepustiť žiadneho policajta na základe rozkazu ministra o absolútnom zákaze konzumácie alkoholu počas služby.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš