informovať verejnosť o rôznych formách náhradnej rodinnej starostlivosti (NRS) a reálnych možnostiach prijatia dieťaťa z detského domova cestou osvojenia, zverenia dieťaťa do výchovy iného občana než rodiča, pestúnstva alebo opatrovníctva.
Slávka Kovaľová (na snímke) je profesionálnou náhradnou mamou. To znamená, že dieťa má nariadenú ústavnú výchovu a profesionálni rodičia sú zamestnancami daného detského domova. Takíto rodičia musia prejsť prípravou, na základe ktorej dostanú osvedčenie.
"Spolu s manželom sme profesionálni náhradní rodičia už osem rokov. V súčasnosti máme v náhradnej výchove troch súrodencov a máme dve vlastné deti. Pred rokom sa vrátilo do svojej biologickej rodiny, po šiestich rokoch u nás, dievčatko," povedala S. Kovaľová. Zaujímalo nás, ako si na seba zvykali. "Neviem povedať, koľko sme sa spolu zžívali. Deti si na seba zvykli hneď. My sme to nemali ani kedy registrovať, pretože adaptácia detí so sebou priniesla isté psychické i zdravotné problémy a väčšinu času zaberali návštevy lekárov, psychológov, škôlka, škola, nákupy a bežné denné záležitosti." Podľa S. Kovaľovej je pestúnska starostlivosť v spoločnosti často zaznávaná.
"Okolie zvykne o náhradných rodičoch hovoriť, že to robia pre peniaze, alebo, že si vyberajú deti. Dosť to zraňuje. Podľa mňa je prirodzené, keď si náhradní rodičia chcú vybrať dieťa, s ktorým plánujú žiť celý život. Je to podobné ako s výberom životného partnera."
Na organizovanie NRS v Prešovskom kraji je určený Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Prešove. "Osvojenie je najvýznamnejšia forma NRS, ktorou sa zakladá vzťah medzi osvojencom a osvojiteľom ako medzi rodičmi a deťmi. Najdôležitejšie je však to, aby dieťa malo zabezpečené všetko, čo potrebuje," povedala pracovníčka pre NRS Valéria Andrijková.
ÚPSVaR vedie prehľad detí, ktorým treba zabezpečiť NRS a občanov vhodných túto starostlivosť vykonávať. Takisto sprostredkúva nadviazanie osobného kontaktu. Prešovský kraj má osem DeD, v ktorých je umiestnených 390 detí. Z nich je 250 vhodných do NRS. K dnešnému dňu evidujú 104 žiadateľov, z ktorých je 88 o adopciu a 16 o pestúnsku starostlivosť. "V tomto polroku sa nám podarilo sprostredkovať nadviazanie osobného vzťahu medzi 25 deťmi a 19 žiadateľmi o náhradnú rodinnú starostlivosť." V minulom roku bolo umiestnených 38 detí do 32 náhradných rodín. "Čakacia doba žiadateľov je rôzna. Veľa závisí od toho, aké majú predstavy o dieťati. Niektorí nečakajú vôbec, iní aj niekoľko rokov. Väčšina z nich má záujem o dieťa útleho veku, nerómske a zdravé. Zriedkavo sa nájde rodina pre väčšie súrodenecké skupiny, rómske deti, deti so zdravotným postihnutím, s poruchami správania, či staršie deti," konštatovala Andrijková. "Veľa ľudí má svoju predstavu, ale keď prídu k nám a pri osobnom kontakte s dieťaťom preskočí iskra, sú ochotní ju zmeniť," povedala psychologička DeD a Domova sociálnych služieb v Prešove Monika Haraksimová, kde majú momentálne šesť právne voľných detí od jedného do troch rokov, ktorým môžu hľadať náhradnú rodinu.
Ročné náklady na jedno dieťa v DeD predstavujú 170 200 tisíc Sk. "Majú tu zabezpečenú kvalifikovanú starostlivosť a výchovu, vhodnú stravu, možnosť kultúrneho a športového rozvoja. Ale ani najkvalitnejší DeD a najobetavejší vychovávatelia nie sú schopní uspokojiť v kolektívnom zariadení psychické potreby dieťaťa," povedala Andrijková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš