a iných ubytovacích možností v súkromí. Dohromady poskytovala viac lôžok, ako najväčšie hotely v Tatrách, hovorilo sa o kapacite troch tisíc postelí. Dodnes si tento trend drží, ročne pribudne asi päť nových ubytovacích zariadení, rozostavaných ich je momentálne asi dvadsať. S ich obsadením ani toto leto Ždiarania veľký problém nemajú.
"Sezóna sa nerozbehla najhoršie. Aspoň o jej prvých týždňoch možno hovoriť, že boli lepšie ako vlani. Momentálne sa však nedá povedať, že je kapacita ubytovania plne využitá," povedal nám predseda Združenia turizmu v obci Ždiar Pavol Krasuľa.
Ako dodal, Ždiar má všetko, čo potrebuje k poskytnutiu pokojnej dovolenky v prírode. "Jednoznačným unikátom sú vápencové Belianske Tatry, je tu výber trás pre rôzne náročných turistov a potvrdením toho, že ľudia sú tu spokojní je fakt, že sa vracajú tí istí hostia," dodal šéf združenia.
Naznačil však, že okrem prírodných lákadiel Ždiaru chýba k ideálnemu miestu oddychu niekoľko detailov. "Možno trochu viac upravená obec a kvalitnejšie cesty," povedal P. Krasuľa.
Aj starosta obce potvrdil, že Ždiar zostáva vychyteným miestom letných i zimných dovoleniek. "Určite aj pre to, že je tu veľký výber rôznych ubytovacích zariadení, cenovo sú možno až o tridsať percent lacnejšie ako porovnateľné zariadenia vo veľkých tatranských centrách," povedal starosta Ladislav Budzák. Sám má pocit, že v službách pre cestovný ruch je v obci ešte stále čo vylepšovať.
"Ubytovania, reštaurácií, obchodov je tu dosť, o to núdza nie je, ale myslím si, že obci chýba čosi naviac. Niečo, čo by obohatilo pobyt hostí. Chýbajú mi tu kultúrne programy, viem si predstaviť, že by sme tu prezentovali tradície, remeslá, ľudové zvyky, našu hudbu, spôsob zábavy," vymenovala učiteľka miestnej školy Barbora Olekšáková.
Turisti si však pobyt v obci pochvaľujú. "Sme milovníci prírody, takže dávame prednosť tichému prostrediu. Tatranské strediská nás nelákajú, jednak si ich nemôžeme dovoliť a potom, je v nich plno ľudí," povedali manželia z Čiech, ktorí si Ždiar za miesto dovolenky vybrali už po tretí raz. Dodali, že možností na trávenie voľného času je dostatok.
"Našou snahou je prispieť k oprave chodníka cez Spišskú Maguru, aby tu bola aj možnosť nenáročných vychádzok pre menej zdatných. Vyvíjame iniciatívu na predĺženie náučného chodníka v Belianskych Tatrách až na Ždiarsku vidlu, dúfame, že do zimy budeme mať definitívne rozhodnutie," načrtol smerovanie aktivít Združenia turizmu jeho predseda.
Hoci je Ždiar "jedným veľkým hotelom", ľudia sa tu o hostí nehandrkujú. "Turisti si sami vyberú, čo im vyhovuje. Potom idú na výlet do Lomnice alebo Smokovca a vrátia sa zdesení, že ich tam doslova kmášu za rukáv s ponukami ubytovania v podhorí. Považujú to za nepríjemné obťažovanie," povedal P. Krasuľa. V Ždiari však také praktiky nehrozia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš