popradské Okey leto) na východnom Slovensku, má po rokoch vynútenú pauzu. Jej piaty ročník sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuskutoční.
„Letofest nebude z toho dôvodu, že my, ktorí sme to organizovali, sme dosť zaneprázdnení," uviedol pre Korzár jeden z organizátorov František Ondrej. Jednou
z kľúčových postáv Letofestu bol dramaturg Jozef Vrábeľ. Ten však momentálne žije v Bratislave a venuje sa svojej skupine Vetroplach, s ktorou nedávno vyhral súťaž Coca-Cola Pop Star, a ktorá sa stáva čoraz známejšou na slovenskej hudobnej scéne. Po „starých" organizátoroch nemal kto prevziať štafetu. „Nič nie je stratené. Neznamená to, že Letofest už vôbec nebude," skonštatoval F. Ondrej. Festival by podľa jeho slov mal pokračovať na budúci rok v normálnom režime.
Tento rok sa ešte chystá jedna malá náhrada za neusporiadaný open-air festival. „Koncom augusta bude jeden menší koncert. Mali by na ňom vystúpiť, keď sa podarí, dve holandské kapely. Možno sa to aj bude volať Letofest," podotkol Franitšek Ondrej a dodal, že tento „Letofest" sa nebude konať na ihrisku v športovom areáli, ale v priľahlom Golbare. Teda open-air festival to nebude. Jeden takýto open-air festival na ihrisku v Sabinove predsa len bude. Nie však Letofest, ale druhý ročník podujatia Šariš Rock Fest. Organizuje ho (21. 8.) domáca metalová formácia Gloom a predstavia sa ňom práve skupiny podobného razenia, vrátane brnianskej legendy Root.
Festival Letofest by tento rok napísal piatu kapitolu. V roku 1997 členovia skupiny Lily f the Valey zorganizovali koncert Rozlúčka s letom, ktorý bol priamym predchodcom Letofestu. Okrem domácich organizátorov a skupiny Message na ňom účinkovali kapely Puding pani Elvisovej (Košice), Záhrada (Prešov), Šok (Prešov), PDD (Bardejov). V roku 2000 tí istí nadšenci pripravili prvý ročník Letofestu, ktorého headlinermi boli prešovskí Chiki liki tu-a. V roku 2002 pribudli k headlinerom aj Le Payaco a Horkýže slíže. Nechýbal rave stan či pražský hosť - skupina Rozmazaně. Akciu navštívilo 1200 ľudí. Vlani sa Letofest ešte viac rozrástol. K hlavnému pódiu pribudla v Golbare malá scéna. Na festivale si zahrali Slobodná Európa, Chiki liki tu-a, Živé kvety, Le Payaco, Smola a hrušky, Sklo 2200, Ska-pra-šupina, Vetroplach, No Gravity, Šarišská nátierka, Heľenine oči, Dollys a mnoho ďalších kapiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš