prišla bolestná rana osudu. Matka sa musela zmieriť s krutou diagnózou. Dve slová pridali zázraku zrodenia trpkú príchuť. Detská obrna. Možno keby už vtedy vedela niečo o Vojtovej reflexnej metóde, dokázala by svojej dcérke pomôcť výraznejšie. No aj tak pre ňu urobila všetko, čo bolo v jej silách. Dnes už vie, že všetko mohlo byť ešte o čosi lepšie.
Asi pred desiatimi rokmi sa po prvýkrát dozvedela o reflexnej terapii doktora Vojtu. To už mala za sebou pätnásťročné skúsenosti fyzioterapeutky v ľubovnianskej nemocnici. O novej metóde však zo začiatku nemala ani šajnu. Nečudo. Veď až v roku 1991 bola Vojtova metóda oficiálne prijatá ako súčasť medicíny.
Pre pani Danielu nastalo obdobie kurzov a školení, ktoré trvalo niekoľko rokov. "Je to veľmi náročná terapia. Vyžadovalo si to najmä veľa času, lebo nestačí krátky dvojtýždňový kurz, aby ste v tom boli doma. Treba zvládnuť množstvo teoretických poznatkov i praktických cvičení a obrniť sa trpezlivosťou," zaspomínala si na neľahké začiatky dnes už skúsená odborníčka.
Keďže je v celom ľubovnianskom okrese jedinou terapeutkou, ktorá využíva Vojtovu metódu, rukami jej prechádza množstvo malých pacientov. Spočiatku pomáhala deťom i dospelým, no aby jej práca kvôli početnosti pacientov neutrpela na kvalite, vydobyla si špecializáciu na deti, o ktoré sa teraz stará ako o svoje vlastné. "Vždy som chcela pracovať s detičkami. Keď som začínala s Vojtovou metódou, bola som do toho úplne vžitá, nevidela som nič iné. Ale videla som, že to skutočne pomáha a uvedomila som si, že tým môžem mnohým deťom skvalitniť život. Ale je to veľmi náročná práca, čo sa týka vyšetrenia i zvolenia vhodného programu liečby," vysvetlila D. Varcholová.
Najpočetnejšiu skupinu pacientov ľubovnianskej terapeutky tvoria deti do prvého roku života. Pracovať s takýmto krehkým stvorením, ktoré ešte nevie ani rozprávať, vôbec nie je jednoduché. Lenže úspešnosť metódy závisí práve od včasnej aplikácie terapie. "U detí, ktoré sú podozrivé na nejakú poruchu centrálneho nervového systému, je dôležité, aby sa táto porucha podchytila včas. Ideálne je hneď po pôrode, keď dieťatko vyšetrí detský neurológ a zistí prípadné odchýlky, začať s cvičením Vojtovej metódy."
Niekedy nie je ľahké ani presvedčiť rodičov, ktoré vidia svoje plačúce dieťatko striedať všelijaké polohy a fyzioterapeuta, ktorý neraz musí zvládnuť priam artistické výkony, aby pritlačil na správne miesta a správnou intenzitou. "Je dôležité oboznámiť rodičov s terapiou a získať si ich, aj dieťa. Pre rodičov je to niečo nové a majú zmiešané pocity. Aj k dieťatku treba pristupovať citlivo, nie ho len tak 'hodiť' na lehátko. Rodičia by navyše hneď chceli vidieť výsledky. U ľahších stavov je možné zmeny pozorovať už po týždni, ale pri ťažkých stavoch to ide veľmi pomaly. Prvé výsledky sa niekedy dostavia až po pol roku," so zápalom sa rozhovorila D. Varcholová, pre ktorú je najväčšou odmenou dobrá spolupráca s rodičmi chorého dieťatka. "Som rada, keď vidím, že im záleží na tom, aby ich dieťa bolo zdravé. Každé zlepšenie stavu, aj nepatrný detail, ktorý možno rodičia ani nepostrehnú, to vo mne vyvoláva veľmi dobrý pocit. Detičky síce, samozrejme, plačú, ale ja viem, že ich to nebolí a som ubezpečená o tom, že im to pomáha."
Dôkazom optimistických slov pani Daniely je aj množstvo vynikajúcich výsledkov a spokojných pacientov, ktorým Vojtova metóda umožnila žiť plnohodnotnejším životom. "Mala som aj detičky, ktorým hrozil invalidný vozík, ale podarilo sa mi pomôcť im tak, že teraz chodia a nepotrebujú ani vozík, ani barly. Rodičia sa často pýtajú na všelijaké možné operácie, injekcie, chodia za liečiteľmi, ale nakoniec sa vrátia späť k nám. Pomáhať týmto deťom je pre mňa veľké zadosťučinenie. Viem, že keby bola táto terapia známa už vtedy, keď sa mi narodila dcérka, určite by som pomohla aj jej..."
Foto: autorka
Text pod foto 1: Nie každá poloha pri Vojtovej terapii je takáto jednoduchá. Niekedy musí terapeutka vynaložiť skutočne veľa sily a šikovnosti pri ich prevádzaní
Čo je Vojtova reflexná terapia?
Vojtova reflexná terapia je terapeutický smer na odstránenie porúch centrálneho nervového systému. Ak spojenie medzi periférnou a centrálnou časťou systému viazne, nastáva funkčná porucha a pohyb je blokovaný. Vojtova metóda využíva vrodené automatické vzory, ktoré sa provokujú prostredníctvom zón. Tým sa dáva možnosť aktivovať svalové súhry nezávisle na našom vedomí reflexne. Systém metódy je založený na princípe dráždenia motorickej jednotky. Podráždením zóny zapojíme čo najviac motorických jednotiek svalov vzniká reťazová reakcia. Prerazíme blokádu, ktorá bráni normálnemu pohybu. Vyšleme signál zo zóny do centra a sval sa tak zaradí do reťazca. Postihnutý organizmus si tak precvičuje svalové súhry, ktoré zdravý organizmus precvičuje automaticky. Bez týchto svalových súhier dochádza k rôznym defektom, v ťažších prípadoch dokonca nie je možná chôdza. Pomocou Vojtovej metódy môžeme dosiahnuť fyziologické nastavenie chrbtice a hlavy, centráciu kĺbov, ekonomické dýchanie, koordináciu hltania, žuvania, zlepšenie reči, zlepšenie koordinácie pohybu očí. Využíva sa aj pri astmatických problémoch, poúrazových stavoch, či rôznych deformáciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš