Ľubica Ftoreková, keď spolu s kamarátkou Sylviou začínali vytvárať prvé kúsky svojich "milých drobností". Textilné vianočné ozdoby, veľkonočné vajíčka, batikované svietniky, technika háčkovanej čipky a ozdoby z nej, deky, vankúše, originálne doplnky interiérov... Nápadov pribúdalo, až sa ich nazbieralo toľko, že spolu s výtvarnými kolážami Jany Kalixovej dokázali vytvoriť priam rozprávkový "dom", keď sa počas EĽRA prezentovali pred zrakmi divákov v Kežmarku.
"Počiatky patchwarku a techniky artischoken sa postupne pretransformovali. Je to naozaj staré remeslo, z Egypta sa rozšírilo do Európy. Dôkazom toho je aj fakt, že v šatníku jednej z anglických kráľovien sa našlo asi sto diek, vyrobených takýmto spôsobom vrstvenia textílií. Asi v chladných hradných múroch mali opodstatnenie," približuje nezvyčajné remeslo Ľubica Ftoreková. Dodáva, že v Európe boli techniky patchworku obľúbené najmä v stredoveku. "Rytieri pod brnením nosili takto vyrobené prádlo, slúžilo ako termoizolácia," povedala historička umenia, ktorá sa rada "hrá s textilom".
Od starého Egypta cez stredovekú Európy si patchwork prešliapal cestu až do súčasnosti. "Dnes sa využíva najmä ako doplnok interiérov. Princíp je však rovnaký, ide o techniku skladania a využívania rôznych druhov látky. Vrství sa na seba buď špendlením, alebo prešívaním a vznikajú tak zvláštne dekorácie do interiéru, obrazy, ozdoby, či deky a množstvo úžitkových predmetov," vysvetľuje Ľubica Ftoreková.
Nesmiernou trpezlivosťou, ale aj nevyčerpateľnou fantáziou sa pri "výrobe" artischoken-technikou vždy vyzbrojí Sylvia Galajda. Tá si prvé nápady na výrobu vianočných ozdôb z textilu priniesla zo zahraničia. "Dnes si odtiaľ dávam voziť skôr materiál ozdobné stuhy, či látky. Ešte vždy je lepší a kvalitnejší výber tam, ako u nás," vysvetlila Sylvia. Na slovenskom trhu býva problém so zaobstaraním polystyrénových modulov, tie sa na pulty predajní dostávajú len v čase pred "dušičkami."
"Ja dávam prednosť starým textíliám, presnorím všetky sekáče, hľadám vhodný typ látky. Na patchworku mi je sympatické, že dokáže zužitkovať staré materiály. Nezostane tak takmer žiadny odpad, je to priam akási recyklácia - a zo starého vzniká niečo nové a krásne," nadchýna sa pri prešívaných dekách či vankúšoch Ľubica.
Počas festivalu remesiel v Kežmarku si stánok troch šikovných Popradčaniek vybrali za objekt záujmu davy ľudí. "Asi sme prelomili pomyselnú hranicu a ľudia sú očarení. Pýtajú sa, kde nás môžu ešte objaviť. Zdá sa, že technika patchworku a artischoken ich zaujala," teší sa trio zručných žien, ktoré oprášilo tradíciu zabudnutého remesla a kúskami vlastnej nápaditosti pretepľuje ľudské príbytky.
Text pod foto: Počas festivalu remesiel v Kežmarku zaujal návštevníkov aj stánok zručných Popradčaniek. Sylvia Galajda práve začína vytvárať ďalšiu zo série "artischoken" ozdôb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš