vyradenie zo siete a predaj formou verejnej súťaže sa ocitlo osem zariadení: v Chmeľovej (okres Bardejov), Rokytove pri Humennom, školy Dukla v Kežmarských Žľaboch, Ľ. Kukorelliho v Mlynčekoch, školy 1. Mája v Tatranskej Lomnici, A. Sládkoviča na Hranovnickom Plese, v Mikovej (okres Stropkov) a Juskova Voľa (okres Svidník).
Pre úplnosť sa žiada uviesť, že PSK spravuje škôl v prírode jedenásť. Školu v prírode Detský Raj v Tatranskej Lesnej a školu v prírode Janka Jesenského v Tatranskej Lomnici mienil PSK prevádzkovať ďalej. Na zastupiteľstve však odznelo, že komisia kultúry navrhuje, aby si ponechali aj školu v prírode v Drienici (okres Sabinov).
Keďže školy v prírode sú príspevkovými organizáciami, PSK na ich činnosť prispieva. Avšak služby škôl v prírode využíva len minimum stredných škôl v pôsobnosti PSK.
Poslanec Milan Benč (SDĽ) zámer likvidovať školy v prírode nazval chozrasčotom. "Asi to preháňame," uviedol, zároveň navrhol, aby sa rušili iba školy v prírode, ktoré mali v I. štvrťroku vyťaženosť pod 80 percent.
František Grohola (KDH) zase navrhol školy nepredávať, ale dať ich do ekonomického nájmu a po roku prehodnotiť.
Jan Gajdzik (NEKA) sa zase pýtal, čo urobil PSK, aby nebola nízka vyťaženosť týchto škôl.
Ján Dobrovič (HZDS) zase poznamenal, že PSK sa zbavuje majetku. Tvrdil, že ich netreba ani vyňať zo siete, lebo ak pôjdu do ekonomického prenájmu, prenajímateľ môže žiadať ministerstvo o dotácia. "Zvážte, kolegovia, nie sme v stave, aby sme museli predávať," povedal a navrhol ekonomický prenájom všetkých, ktoré majú vyťaženosť pod 70 percent.
Predseda Peter Chudík argumentoval, že 16 690 000 Sk, ktoré poskytujú týmto školám, sa dajú využiť inde v školstve. "Keby sme im tieto peniaze nedávali, sú všetky v strate," zdôraznil a pokračoval, že v istý deň urobili kontrolu na všetkých školách v prírode a výsledky svedčia o netransparentnom hospodárení. Ekonomický prenájom podľa Chudíka nemá zmysel, lebo získané peniaze z prenájmu sa budú musieť investovať do údržby budov a ešte sa bude platiť daň z nehnuteľností. Navrhol vyradenie aj školy v prírode v Drienici.
Poslanci napokon vyradenie zo siete škôl ani predaj neschválili o jediný hlas. Po rokovaní sa Chudík nechal počuť, že ide v tomto prípade jednoznačne o lobing a preto jeho zámer v zastupiteľstve neprešiel. Uviedol, že na nasledujúcom rokovaní materiál predloží opäť na rokovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš