Podtatranský klub zlatokopov zorganizoval piaty ročník akcie s názvom Spišská karbidka. Súťažiaci z celého Slovenska ryžovali v miestnom potoku zlato. To, čo sa im podaril nájsť medzi štrkom, ktorý do Hnilčíka doviezli sponzori, si mohli poctiví hľadači odniesť aj domov.
Ako nám priblížil predseda klubu zlatokopov Ing. Ľubomír Stašík, Hnilčík je síce obec, kde sa v minulosti ťažila meď, v miestnom potoku by však najdrahší kov nenašiel hádam ani kúzelník. "Matej Bel síce v jednom zo svojich diel písal, že významné ložiská zlata sa nachádzajú v spišských horách, do Hnilčíka sme však kvôli súťaži museli tento kov priviezť," hovorí Ľ. Stašík. Ako ďalej vyplynulo z jeho rozprávania, kúsky zlata, takzvané zlatinky s priemerom pol milimetra, priviezli od jedného košického odborníka. A ten ich vraj doviezol priamo z Kalifornie. "Do jednotlivých vedier so štrkom sme dali minimálne štyri zlatinky. Súťažiaci ich musia vyryžovať v čo najkratšom čase," približuje šéf nadšencov, ktorí podľahli čaru zlata.
V Hnilčíku sa ryžovalo s ryžovacími panvicami, ktoré inak nazývajú kvôli tvaru aj čínskymi klobúkmi. Súťažili už tzv. ostrieľaní machri, potom amatér, juniori a zaryžovať si mohli aj rodiny v rámci trojčlenných družstiev. Okrem toho umeniu správne hľadať zlato sa mohli amatéri zaučiť v škole ryžovania. Ako sme sa tam dozvedeli, k tejto práci je nevyhnutná trpezlivosť, cit, dobrý zrak a znalosť štrku. Hrudy zlata veľkosti vajíčok sa totiž vyskytujú iba vo filmoch. Realita je taká, že príroda zrejme skúša našu trpezlivosť a vydáva nám iba drobné zrniečka najdrahšieho kovu.
V Hnilčíku hľadali zlato muži, ale aj ženy a deti. Nežnejšie polovičky zvolili skôr pomalšiu precíznejšiu metódu. Štrk z vedier putoval do čínskych klobúkov postupne po malých dávkach. Muži, naopak, stavili na rýchlosť a silu. Štrk poväčšine vysypali všetok do panvíc a rýchlo ryžovali. Ako nám vysvetlili, zlato je najťažší kov, usadí sa v najužšej časti panvice, nehrozí, že sa im vyplaví so štrkom. "Chodievame sem pravidelne. Nájdené úlomky si na pamiatku doma odložíme. Známym však žartom hovoríme, že zlato odkladáme pre syna na obrúčky," s úsmevom hovorí Novovešťanka Martina Murzová, ktorá s najdrahším kovom aj pracuje. Ako nám prezradila, jej zamestnanie, to sú peniaze, pôžičky, hypotéky a poistky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš