ľudská reťaz, ponad ktorú vo výške iba pol metra preletel orol stepný. 285 zapísaných odvážlivcov ležalo na južnom nádvorí a spoliehalo na šikovnosť tohto krásneho dravca s rozpätím krídel dva metre. Také sú čísla posledného neoficiálneho rekordu na Spišskom hrade. Podľa slov Ivana Gala zo skupiny historických umení Jago zo Spišskej Novej Vsi, aj tento rekord podobne ako ten minulotýždňový poputuje do Londýna na oficiálne schválenie.
Ako nám potvrdil sokoliar zo skupiny svätého Bavona z Banskej Štiavnice, o pokus o najdlhší prelet orla stepného ponad ležiacich ľudí sa pokúsili po prvýkrát. "Nielen po prvýkrát na Slovensku, ale aj v Európe. Nikto predtým sa o to nepokúsil," priblížil pred pokusom banskoštiavnický sokoliar. Pre menej odvážnejších návštevníkov hradu bolo počas dvoch víkendových dní pripravených množstvo zaujímavých vystúpení pätnástky šermiarskych skupín, ale aj hudobníkov, ukážky tradičných remesiel či chutného jedla. V pravej časti južného nádvoria si na víkend svoj stan dokonca rozložili aj husti z českého Berouna. Tí návštevníkom ponúkali okrem prehliadky husitského obydlia aj tradičné placky. "Sú vyrobené podľa tradičného receptu z veľmi dávnych čias," opatrne priblížila dievčina z husitskej družiny receptúru kysnutých placiek. O dobrú náladu sa postarala aj trojica hudobných skupín.
Minuloročný nultý ročník festivalu navštívilo takmer osemtisíc divákov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. O ich zábavu sa postaralo 130 účinkujúcich. Festival historických bojových umení už tradične organizuje Spišské múzeum v Levoči, nezisková organizácia Spišské zvony a skupina historického šermu Jago zo Spišskej Novej Vsi.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš