jednotlivé informačné tabule, chýbajú propagačné materiály. Zainteresované strany tvrdia hlavným vinníkom je chýbajúci vlastník jednotlivých informačných tabúľ.
Gotická cesta je výsledkom projektu zopár jednotlivcov zoskupených v Združení cestovného ruchu Spiš a Gemer a nemeckej strany. Ako nás informoval predseda spomínaného združenia Ing. Ernest Rusnák, myšlienka sa začala rodiť v roku 1995, do konca roka 1998 už boli jednotlivé historické a kultúrne pamiatky na území Spiša a Gemera spojené v jeden okruh. "Našim cieľom bolo spojiť dôležité a turisticky atraktívne pamiatky a zvýšiť návštevnosť v dotknutých regiónoch," vysvetlil E. Rusnák. Pomocou informačných tabúľ si môže motorizovaný návštevník prezrieť všetky pýchy spomínaných regiónov. Ide napríklad o Spišský hrad zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Z prírodného dedičstva sú to zase jaskyne Slovenského krasu.
Gotická cesta sa postupne rozširovala aj na území okresu Poprad, Kežmarok a Rimavská Sobota, dokonca táto trasa pokračuje aj na území Poľska a Maďarska.
Bohužiaľ, dobrý nápad zrejme nepadol na tú správnu úrodnú pôdu, samotný E. Rusnák totiž dnes hovorí: "Gotická cesta už tri roky stagnuje na jednom mieste. My sme urobili prvý krok, čakali sme, že ten druhý urobí štátna správa a samospráva. Od jednotlivých obcí sme očakávali, že pri pamiatkach zriadia napríklad predajné stánky so suvenírami, s pohľadnicami, s občerstvením a taktiež strážené parkoviská. Až na niektoré výnimky, je však v obciach a mestách situácia opačná," vyjadril sa E. Rusnák. Macošsky sa ku Gotickej ceste postavil aj štát. "Spolu trikrát sme žiadali Ministerstvo hospodárstva SR o pridelenie peňazí asi vo výške dvoch miliónov korún. V dvoch prípadoch sme dostali zamietavú odpoveď, k tretiemu projektu sme zatiaľ nedostali žiadne stanovisko," vysvetlil E. Rusnák.
Ďalšou prekvapujúcou skutočnosťou je, že Gotická cesta nemá majiteľa. Združenie cestovného ruchu Spiš a Gemer má nad touto cestu iba patronát. "Hlavne v Gemeri sa nám podarilo dosiahnuť, že jednotlivé tabule prešli do vlastníctva obce. Na Spiši však tabule nemajú žiadneho majiteľa," popísal E. Rusnák. Nikomu nepatriaci majetok sa stáva terčom záujmu zlodejov. "Z dvesto osadených tabúľ bolo asi 50 kusov odsúdených," upresnil E. Rusnák.
Podobný názor zdieľa aj vedúca Turistického informačného centra v Spišskej Novej Vsi (TIC) Ing. Zuzana Kóšová. "Gotická cesta nemá majiteľa, to je podľa mňa hlavným nedostatkom," povedala Z. Kóšová. Aj z tohto dôvodu chýbajú propagačné materiály. V začiatkoch projektu vyšli síce pútavé farebné letáky znázorňujúce mapu Gotickej cesty. Dnes posledné originály pracovníci TIC u v Spišskej Novej Vsi prefotia a tieto čiernobiele kópie poskytnú záujemcom. "Musím sa však pozitívne vyjadriť na margo vlastníkov jednotlivých pamiatok v našom regióne. V tomto roku som niektoré prešla s turistami trikrát. Všade boli zabezpečené presné vstupy v dohodnutú hodinu aj keď v niektorých prípadoch išlo iba o malé kostolíky," dodala Z. Kóšová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš