informácie z prvej ruky, má totiž v Bruseli vlastné zastúpenie. Vedúcou kancelárie PSK v Bruseli je Natália Tarasovová. "Určili sa vlastne podmienky na čerpanie financií pre budúce plánovacie obdobie, teraz ide aj o to, ktorý región sa ako presadí," tvrdí. Aby Prešovský kraj získal možnosť čerpať financie z EÚ v plánovacom období 2007 až 2013, musí veľmi rýchlo pripraviť stratégiu. o Podľa Tarasovovej sa už v roku 2005 budú zámery posudzovať v Európskej komisii a v roku 2006 sa opatrenia na roky 2007 až 2013 budú konkretizovať. Zdôraznila, že aj keď sa na prvý pohľad zdá, že sa nás to netýka, nie je to však pravda, lebo už zanedlho začnú vychádzať dokumenty, týkajúce sa plánovacieho obdobia rokov 2007 - 2013 a tie budú môcť rozvojové agentúry, respektíve mestá a obce pripomienkovať.
Zároveň uviedla, že PSK je v Bruseli prostredníctvom predsedu samosprávneho kraja Petra Chudíka zapojený vo Výbore regiónov, ktorý je poradným orgánom Európskej únie. Pokiaľ ide o slovenskú delegáciu, je v ňom zastúpených päť samosprávnych krajov a štyria zástupcovia miest a obcí. Výbor regiónov je síce poradný, teda priamo neovplyvňuje dianie v Európskej únii, ale dajú sa v ňom získať informácie, ktoré bežne prístupné nie sú.
Predseda PSK Peter Chudík je členom komisie COTER, Výboru regiónov. Ide o komisiu pre súdržnú územnú politiku, ktorá má na starosti cestovný ruch, dopravu a regionálny rozvoj. Úlohou komisie je prijímať odporúčania o otázkach Európskej únie, ktoré sú zatiaľ len v procese rozhodovania. "Má to význam aj preto, že regióny nie sú nikde inde v Európskej únie zastúpené," konštatovala. Komisia COTER sa schádza takisto ako plenárne zasadnutie Výboru regiónov, a to päťkrát do roka. V tomto roku sa zíde ešte dvakrát. Na adresu Chudíka dodala, že ako jediný zo slovenskej delegácie sa stal aj členom komisie, ktorá pri Výbore regiónov má na starosti pripraviť stanovisko k finančnej perspektíve, teda rozpočtu EÚ po roku 2006. Týka sa to tak štrukturálnych fondov, ako aj Kohézneho fondu EÚ.
Tarasovová taktiež podotkla, že pokiaľ ide o súčasné čerpanie štrukturálnych fondov EÚ, je Slovensko pozadu. "Projekty na úrovni ministerstiev už mali byť vybraté v máji, no nestalo sa tak. Je dôvodná obava, že nastane sklz a tohto roku sa využije menej finančných prostriedkov ako bolo naplánovaných. Nevyčerpané peniaze sa však nestratia, ale sa presunú do ďalšieho obdobia," dodala. Zdôraznila, že aj preto sa v spolupráci s Európskou komisiou pripravil návrh, aby sa aspoň nejaké opatrenia dostali pod riadenie samosprávnych krajov., Týka sa to najmä operačného programu základná infraštruktúra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš