nadväzuje na pôvodnú skládku, ktorá bola prevádzkovaná za osobitných podmienok do júla 2000 a v súčasnosti je v štádiu rekultivácie. Projekt sanácie pôvodnej skládky má byť realizovaný súčasne s dostavbou I. kazety. Predpokladaná životnosť skládky na Lukavici je do októbra 2004. Pri budovaní I. kazety na Lukavici už bolo preinvestovaných 13 miliónov korún, na jej dobudovanie je však potrebných ďalších 85 miliónov Sk.
Mesto Bardejov priemerne ročne zneškodní 8 500 ton komunálneho odpadu.
Napriek zavedeniu separovaného zberu sa neočakáva zníženie objemu odpadu, a teda ani možnosť, že by sa životnosť skládky na Lukavici predĺžila. To je alarmujúca správa, ktorú bardejovskí poslanci na júnovom zastupiteľstve nevyriešili. Do rúk síce dostali alternatívy riešenia, ale nedokázali k nim zaujať stanovisko.
Prvou možnosťou je čerpanie úveru, druhou využiť na zneškodňovanie odpadu iných prevádzkovateľov skládok, ďalšou možnosťou je kapitálový vstup do a. s. Ekočergov Bartošovce a ešte existuje alternatíva prebudovania už existujúcej skládky v Lukavici.
V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že každý z týchto variantov nebude bez finančného odpadu na obyvateľa mesta. Dostavbou I. kazety na Lukavici zaťažia poslanci mesto ďalším úverom. Ak sa poslanci rozhodnú pre úver, zvýši sa tým poplatok pre obyvateľa za rok v rozpätí od 200 do 360 korún. Poslanec Miloš Mikula tvrdí, že toto je neakceptovateľné, obáva sa faktu, že nástupom fiškálnej decentralizácie by množstvo úverov, ktorým by bol Bardejov zaťažený, by sa mohlo dostať mesto pod nútenú správu.
Ak sa poslanci rozhodnú pre kapitálovú ponuku od a. s. Ekočergov, za 34 percent akcií zaplatia 6 miliónov korún. Táto spoločnosť však dáva mestu garanciu na uskladňovanie odpadu na dobu 15 rokov. Pre občana by táto alternatíva priniesla navýšenie poplatku za odpad o 40 korún. Voziť odpad na už existujúce skládky by však znamenalo finančný dopad od 450 - do 600 korún za tonu.
Poslankyňa Eva Hudáková v diskusii skonštatovala, že od začiatku bolo jasné, že projekt skládky v Lukavici je megalomanský. Podotkla, že by rada počula od odborníkov, ktorá z predložených alternatív je najvýhodnejšia, a to tak pre mesto, ako aj obyvateľov. „Nie sme odborníci, nevieme rozhodnúť," tvrdili svorne poslanci, ktorí sa rozhodli diskutovať. „Tu nejde o guličky, ale hrozí, že v decembri už nebudeme mať kde odpad vyvážať," poznamenal poslanec Vladimír Savčinský.
Celý problém nakoniec poslanci uzavreli alibisticky. Schválili uznesenie, ktorým zaviazali prednostu mestského úradu, aby sa im na najbližšie rokovanie predložil najvýhodnejší spôsob likvidácie komunálneho odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš