sedemnásťročnej dievčiny z Petrovej. Mária Horváthová dostala pôrodné bolesti a následne porodila syna. Službukonajúci lekár tým pádom považoval pôrod za skončený. "Kričala som, lebo som mala veľké bolesti a lekár zase kričal na mňa," povedala nám mladá žena lámanou slovenčinou. Tieto slová nám pretlmočili zástupkyne jej početného príbuzenstva s konštatovaním, že nevie dobre po slovensky.
Fakt, že pôrod nebol skončený, sa potvrdil o niekoľko minút, lebo Mária porodila o 20 minút ďalšie dieťa, dievčatko. Valéria sa narodila poškodená. Previezli ju na novorodeneckú JIS-ku Fakultnej nemocnice J. A. Reimana do Prešova, kde dieťa stabilizovali a ako sme zistili u primára Jána Kovaľa, vrátili ho do bardejovskej nemocnice. Mária Horváthová iba dodala, že Valéria na rozdiel od prvého dieťaťa po narodení neplakala.
Ako je možné, že službukonajúci lekár na pôrodnici nezistil, že rodička čaká dvojčatá?
Riaditeľ nemocnice Marián Petko v prvom rade uviedol, že povinnosťou tehotnej ženy je navštevovať prenatálnu poradňu. Mala by ju navštíviť minimálne raz mesačne, čo Mária Horváthová nespravila. Poradňu navštívila trikrát, a to posledný mesiac pred pôrodom. Zároveň zdôraznil, že nikde v záznamoch z tehotenskej poradne nebolo uvedené, že Mária Horváthová čaká dvojičky. Na otázku, prečo nespravili pred pôrodom vyšetrenie sonografom, uviedol, že toto vyšetrenie bežne nerobia. Pristúpia k nemu, iba keď ide o rizikové tehotenstvo, teda keď má rodička zdravotné komplikácie.
Aby dokreslil postoj Márie Horváthovej k svojmu tehotenstvu, uviedol, že na piaty deň po pôrode nemocnicu opustila a oni sa o jej syna museli starať desať dní.
Riaditeľ pokračoval, že na základe našej požiadavky si nechal primárom gynekologicko-pôrodného oddelenia predložiť zdravotnú dokumentáciu rodičky Horváthovej. "Po jej preštudovaní musím povedať, že nemám pocit, že sme urobili chybu." Zároveň však podotkol, že nakoľko nešlo o bežnú situáciu a hoci nemá písomný podnet, ani oficiálnu sťažnosť, rozhodol sa ustanoviť komisiu, ktorá problém posúdi. Komisia by svoj verdikt mala vysloviť do konca júla.
V minulom roku mali v bardejovskej pôrodnici 847 pôrodov. Perinatálna úmrtnosť, teda úmrtnosť do 7 dní od narodenia, činila u nich 10,4 percenta. Priemer na Slovensku je 6,8 percenta. V prvom polroku 2003 to bolo 15,2 a v druhom polroku, keď do funkcie primára nastúpil Ladislav Ľuník, 4,2 percenta.
Za prvý polrok 2004 mali v bardejovskej nemocnici 395 pôrodov, v čase do siedmych dní od narodenia im zomreli dve novorodeniatka. Jedným z nich bolo dieťa, ktoré jedna rodička nosila 24 hodín mŕtve. "Prišla do nemocnice už vo veľmi zlom stave. Tvrdila, že spadla na dvore. Zachraňovali sme jej život."
Mária Horváthová je Rómka a v tejto súvislosti primár Ľuník uviedol niekoľko závažných skutočností.
"Ak príde rodiť Rómka a je ich približne 30 percent, ihneď nám svieti červené svetlo. Často totiž nemáme o rodičke ani základné informácie, nevieme ani, akú má krvnú skupinu. Neraz príde tak, že rovno ľahne na stôl, ale čo ak nastanú komplikácie a začne krvácať? Naši lekári sa pohybujú na tenkom ľade." Ľuník pokračoval, že nejedna rómska rodička príde k pôrodu dokonca bez tehotenského preukazu. "Pričasto nevieme, do čoho ideme a zodpovednosť nám zostáva," zdôraznil.
Pridal aj informáciu, že v minulom roku im 129 rómskych žien utieklo po pôrode. Stalo sa i to, že rodička ušla už dve hodiny po pôrode. Ak rodička z nemocnice ujde, nahlásia tento fakt na políciu. "Týmto si chránime kožu, čo keď nastanú komplikácie a napríklad vykrváca? Bolo i tak, že policajti na základe nášho hlásenia šli po Rómku, ktorá rodila cisárskym rezom, a ešte v ten deň nám z nemocnice ušla, ona sa však odmietla do nemocnice vrátiť."
V súvislosti s rómskymi matkami, ktoré z pôrodnice ušli, však primár tvrdí: "Keď zistia, že sa im nevyplatí pôrodné štyritisíc korún, tak si po dieťa prídu. Desať i štrnásť dní sa však o tieto novorodeniatka musíme starať a náhradnú stravu nám zdravotná poisťovňa nepreplatí. Pritom tým, že matka nekojí svoje dieťa, ho poškodzuje," zdôraznil.
Vo všeobecnosti podľa primára Ľuníka sa starostlivosť rómskych žien o svoje tehotenstvo v poslednom období zhoršila. Pripomenul, že v minulosti museli minimálne desaťkrát navštíviť tehotenskú poradňu, lebo ináč nemali nárok na detské prídavky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš