problematickej lokalite. Z mestského nájomného bytu, ktorý spravuje akciová spoločnosť Spravbyt, bola deložovaná jedna rodina, ktorá na nájomnom dlhovala mestu asi 60-tisíc korún. Deložovaná bola bez bytovej náhrady, ako znel rozsudok súdu.
"Výpoveď z nájmu bytu bola daná v septembri 2002. Po uplynutí výpovednej lehoty sa rodina neodsťahovala. Spravbyt podal žalobu na súd o vypratanie bytu. Rozsudok súdu o vyprataní nadobudol právoplatnosť v novembri 2003. Keďže k vyprataniu bytu zo strany povinnej osoby nedošlo, Spravbyt podal návrh na Okresný súd v Prešove na výkon rozhodnutia vypratania bytu, na exekúciu," uviedla pre Korzár vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Mestského úradu v Prešove Anna Hrustičová. Ako konštatovala, vypratanie bytu deložácia prebehla v súlade so zákonom. Deložovaná rodina mala dostatok času zabezpečiť si náhradné bývanie. "Do súdneho konania mohli uhradiť dlžnú sumu," pripomenula vedúca odboru.
Samotnú deložáciu sprevádzal krik a plač, ktorý však neplatičom nepomohol. "Čo budem teraz robiť. Na ulici spať?," nahlas sa pýtala plačúca žena, no už bolo neskoro. Rodinu E. obývajúcu nájomný byt tvorilo asi pätnásť osôb. Okrem pani domu u nej bývali aj dve dcéry s deťmi. Najmladší člen rodiny, ktorá skončila na ulici, má tri roky. Na vyprataní bytu boli prítomní mestskí i štátni policajti, ich asistencia si však nevyžiadala aktívny zásah.
"Situáciu sme nepodcenili," povedal nám zástupca náčelníka Mestskej polície v Prešove Jozef Husovský, ktorý bol počas deložácie prítomný na tvári miesta. "Nasadili sme dvojnásobné množstvo síl a prostriedkov ako na iné veci, lebo sme vedeli, že pokiaľ prvú deložáciu neurobíme, tak už žiadnu." Napriek kriku a plaču členov deložovanej rodiny neboli vážnejšie problémy. "Mal som trochu obavy z davovej psychózy, som veľmi rád, že to prebehlo hladko," uviedol J. Husovský. Mestskí policajti neboli nútení použiť mimoriadne prostriedky. Stačil ten počet príslušníkov, ktorý bol. Medzi nimi boli aj dvaja psovodi so služobnými psami. Psy neboli použité, vzbudzovali však rešpekt.
Stará tehelňa bola postavená ako nájomné byty, do ktorých boli presunutí neplatiči. Tí však v tomto trende pokračovali aj ďalej a vyrobili na nájomnom spolu viac než miliónový dlh voči mestu, respektíve mestskej spoločnosti Spravbyt. V prípade, že mesto splní všetky právne úkony, ako tomu bolo vo včerajšom prípade, môže deložovať týchto neplatičov bez náhradného bývania. Problém s neplatičov chce mestská samospráva riešiť aj výstavbou nízkorozpočtových prístreší. Prvé by mali vyrásť práve v lokalite Starej tehelne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš