Spišskej Starej Vsi sa svojim umením veľmi rýchlo dostal do povedomia nielen hornouhorskej výtvarnej komunity, ale stal sa súčasťou stredoeurópskeho kontextu krajinomaľby.
"Chceme si pripomenúť aj veľký Katonov sen. Chcel si totiž pod Tatrami, v Kežmarku, založiť vlastné múzeum. Toho sa už nedožil, rok po jeho smrti sa v Poprade konala už len veľká výstava z dvoch stoviek Katonových diel," upresnila riaditeľka Tatranskej galérie (TG) Anna Ondrušeková (na snímke).
Katonovu tvorbu predstaví TG vo výstavných priestoroch vo vile Flóra v Starom Smokovci, vo vlastnej výstavnej sieni v Poprade a tiež v Podtatranskom múzeu v Poprade. Projekt odštartuje už zajtra vernisážou v Starom Smokovci.
"Koncepcia výstavy sleduje dve hlavné línie figurálnu, príznačnú pre Katonovu rannú tvorbu a krajinársku, s typickými pohľadmi do lesov, panorámami Tatier či štúdiami spišských obcí. Celá Katonova tvorba je odrazom osobnosti melancholického a mlčanlivého človeka, ktorý sa vyžíval v pozorovaní prírody a jej zmien," uviedla spoluautorka kurátorskej koncepcie Katarína Jaššáková z TG.
Súčasťou výstavného projektu bude v septembri prezentácia monografie o F. Katonovi. Výstavy v Tatrách a Poprade potrvajú do polovice septembra.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš