poslanci schválili opatrenia na zastavenie zadlžovania. Stanovili nasledovné opatrenia: aby sa neprekračoval zmluvne dohodnutý objem zdravotníckych výkonov, tiež aby sa v rámci limitu vytvoril priestor (zhruba 15 percent) na riešenie akútnych stavov. Riaditelia nemocníc majú opätovne prehodnotiť prebytočný majetok a dať návrh na jeho odpredaj. Tiež majú obmedziť stavebné investície a dislokovať drahé techniky podľa potrieb kraja. Riešením má byť aj spracovanie dokumentu určujúceho štruktúru, sieť a špecializovať pracoviská z hľadiska potrieb kraja. Plnenie týchto opatrení bolo následne rozpracované do kritérií na hodnotenie činnosti riaditeľov zdravotníckych zariadení a schvaľovalo ich 20. zasadnutie krajského zastupiteľstva.
Pri dosiahnutí veľmi dobrých výsledkov bude možné poskytnúť riaditeľovi ročnú odmenu do výšky 200 000 Sk, pri dobrom výsledku sa môže zvýšiť jeho osobný príplatok. Pri dosiahnutí neuspokojivých výsledkov bude riaditeľovi odobratý osobný príplatok na obdobie 6 až 12 mesiacov a dostane písomné upozornenie v zmysle Zákonníka práce. Pri dosiahnutí neprijateľných výsledkov môže byť riaditeľovi odobratý osobný príplatok až do času kým dosiahne dobré výsledky a tiež dostane písomné upozornenie s možným postihom podľa Zákonníka práce. Kontrola plnenia opatrení sa bude konať za prvý polrok ku koncu júla, a za rok 2004 do 23. januára 2005.
Opatrenia pre zastavenie zadlžovania nemocníc majú ešte ďalšie body, ide o systém strategického riadenia a zmapovania reálneho dopytu zdravotníckej starostlivosti. Posledným bodom je transformácia zdravotníckych zariadení. Týka sa to piatich nemocníc PSK: Nemocnica s poliklinikou (NsP) Vranov nad Topľou, NsP Stará Ľubovňa, NsP Levoča, NsP Svidník a NsP Humenné.
Predseda zdravotníckej komisie Peter Bizovský (SNS) na
rokovaní zastupiteľstva na pochybnosti poslancov, či za spomínané kritéria majú zahlasovať, skonštatoval, že inak nezachránime tento rok. "Budeme potom sedieť a držať hlavu v rukách, čo s dlhom," poznamenal. Zdôraznil, že vôbec to tak nie je, že exekúcie na zdravotnícke zariadenia nebudú. Od januára 2005 exekútori nastúpia "ak sa narátajú penále, len aby nemocniciam zostal nejaký majetok." Zdôraznil i to, že aj samotní riaditelia čakajú na tieto kritéria, aby sa mali o čo oprieť, aby mohli zamestnancom povedať "toto musím plniť." Poslanec Dušan Hruška (KDH) podotkol, že ide o veľmi tvrdé opatrenia a poslanec Milan Benč (SDĽ) dokonca vystúpil s návrhom materiál z rokovania stiahnuť, prepracovať a opäť sa k nemu vrátiť v auguste. Poslanci Benčov návrh odmietli, a za kritéria hodnotenia hospodárenia v zdravotníckych zariadeniach nakoniec zahlasovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš