extraviláne mesta zrealizovali v roku 1978 v rámci naftového prieskumu. Má hĺbku 4 000 metrov. Neskôr vo vrte testovali prítok termálnych vôd na určitých úsekoch, ale len krátkodobo, niekoľko hodín. Aj toto overovanie však dokázalo, že v horizonte 2 800 - 3 100 metrov pod zemou sa nachádza tok slabo mineralizovanej vody, s výdatnosťou 5 litrov za sekundu a teplotou nad 50 stupňov Celzia. Na základe týchto informácií sa mesto rozhodlo niekoľkotýždňovým čerpacím pokusom preveriť možnosti využitia vody na rekreačné i priemyselné účely.
Pre vlastníka, Naftu Gbely, a. s., je vrt z hľadiska malých zásob uhľovodíkov neperspektívny. Zostatková hodnota vrtu je dnes 34 miliónov korún. V predošlých rokovaniach sa mesto s vlastníkom vrtu dohodlo na jeho odkúpení s tým, že preberie na seba všetky úlohy a záväzky, ktoré vyplývajú z pozície vlastníka. Návrh zmluvy mal terajší vlastník predložiť do 30. júna 2004. Najnovšie však vyvstal nový problém a zmluva zatiaľ na svete nie je.
"Keď sme sa radili s odborníkmi z tejto oblasti, odporúčali nám, aby sme vrt, ktorý je v majetku Nafty Gbely, dostali do pozície nie naftárskeho, ale geotermálneho. Na rokovaní s vlastníkom vrtu sme predostreli požiadavku, aby sa všetky evidované bilančné zásoby, teda zbytky uhľovodíkov, odpísali. Aj po konzultácii na Banskom úrade v Košiciach nám odporúčali tento postup s tým, že nikto prekážky robiť nebude, pretože vrt v Lipanoch a jeho zásoby z hľadiska ropy a zemného plynu sú nezaujímavé. Následne sme znova mali rokovanie s Naftou Gbely, na ktorom sme sa dohodli, že oni napíšu žiadosť na likvidáciu naftárskeho vrtu. Spájajú sa s tým aj ďalšie problémy. Je tu dobývací priestor, ktorý Nafta Gbely spravuje, a bude ho potrebné vysporiadať. Myslíme si, že v tejto etape by sme sa nemali ponáhľať, lebo ani samotný vrt nie je majetkovo-právne vysporiadaný. Leží na pozemkoch Slovenského pozemkového fondu. Myslím si, že s tým by nemal byť problém," uviedol na zastupiteľstve prednosta lipianskej radnice Jozef Križalkovič (na snímke).
"V hrubých rysoch už boli podmienky zmluvy stanovené. Nafta dá asi cenu do 500-tisíc korún, lebo sú tam aj určité nové náklady. Pokiaľ dostaneme konkrétny návrh zmluvy v júli alebo auguste, tak by sme zvolali mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva a o tejto veci rokovali. Ak budú potrebné finančné prostriedky v takej výške, ako som uviedol, na kontokorentnom úvere, ktorý sme schválili na poslednom zasadnutí zastupiteľstva, je takáto rezerva."
Pomoc pri realizácii zámerov mesta prisľúbili podľa slov primátora Lipian Eduarda Vokála aj poslanci národnej rady, hlavne Jozef Elsner. V auguste má prísť aj minister Pavol Rusko. Primátor dodal, že Nafta Gbely doteraz vrty nepredávala, Lipany sú prvým kupcom. Teda aj preto sa v právnej rovine vynárajú prekážky, s ktorými nepočítali a ktoré celý proces spomaľujú.
Na overenie a ďalšie využitie termálnych vôd mesto navrhuje niekoľko etáp, v závislosti od finančných možností. Základom je čerpací pokus (2 - 4) týždne, ktorý zistí výdatnosť, teplotu i chemické zloženie vody a celkový stav vrtu. Predpokladané náklady sú vo výške 6 miliónov korún. Mesto chce využiť aj finančnú pomoc štátu, PSK a medzinárodných inštitúcií. V prípade neúspešného pokusu totiž musia Lipany vrt zlikvidovať a banské územie upraviť, tiež na vlastné náklady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš