nám potvrdil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice, s.r.o., Krompachy MUDr. Ján Králik (na snímke), za prvý polrok na oddelení zrealizovali už 260 pôrodov.
"Počas môjho pôsobenia vo funkcii primára sme na oddelení zaznamenali ročne 380 až 480 pôrodov. Nastal však demografický pokles. Za posledné dva roky sme mali vyrovnaný počet pôrodov. Pred dvoma rokmi to bolo 449 v uplynulom roku o jeden menej. Zaznamenali sme však mierny nárast. Na celom Slovensku bol minulý rok akýmsi prelomovým rokom, kedy sa narodilo viac detí. Podľa polročného výsledku to vyzerá tak, že na konci roka by sme mali mať okolo 520 pôrodov. Ideme vlastne v celoslovenskom trende," približuje J. Králik.
Ten zároveň zdôraznil, že na celkovom počte pôrodov sa až štyridsiatimi prípadmi podieľajú pôrody mladistvých pacientiek. "Je to dané najmä týmto regiónom. Takmer štyridsať percent všetkých pôrodov na našom oddelení predstavujú pôrody rómskych mamičiek. Spádovú oblasť krompašskej nemocnice tvoria mestá a obce s výrazným zastúpením tejto národnosti," zdôrazňuje krompašský pôrodník.
Služby tejto pôrodnice však vo veľkej miere využívajú aj pacientky mimo spádovej oblasti nemocnice. "Situácia nás prinútila k tomu, že na oddelení zamestnávame aj troch externých lekárov. V zahraničí je to úplne prirodzený spôsob. Ide o výrazný psychologický prvok. Pacientky sú naviazané na svojho lekára, ktorý sa o ne stará nielen v ambulancii, ale aj priamo na oddelení. Externí lekári k nám so sebou prinášajú pacientky z neďalekej Spišskej Novej Vsi, ale aj Prešova," uvádza dôvody väčšej klientely ako aj vyššieho počtu operácii v krompašskej pôrodnici jej primár J. Králik.
Tá je okrem iného známa aj tým, že tu už dlhšiu dobu majú zelenú aj alternatívne prístupy vedenia pôrodu. Sú to pôrody v prítomnosti otca a tzv. epidurálna metóda, čiže bezbolestný pôrod. "Vo svete je už bežným, že pri pôrode sa vyskytuje blízka osoba, najčastejšie partner. U nás to zatiaľ nie je veľmi využívané. Z desiatich pôrodov je jeden v prítomnosti otca. Niekedy sa však stane, že za týždeň tu máme aj tri či štyri takéto pôrody. Mladší partneri sú tejto metóde oveľa prístupnejší. Obidva prístupy sú pre pacientky veľkým prínosom," približuje J. Králik.
Ten zároveň pripúšťa, že alternatívne prístupy sú otázkou určitého prerodu pôrodníkov a tí starší ich prijímajú veľmi neradi. Ich realizácia pritom nie je priestorovým problémom, iba ak v starších typoch nemocníc. "Pacientka je pred pôrodom na izbe spolu so svojim partnerom. Na pôrodnej sále samozrejme nerodí s inou pacientkou. Je tam zabezpečené súkromie. Nezanedbateľná je aj spätná väzba už priamo na sále. Spolupráca je omnoho ľahšia. Pacientka sa cíti poznateľne bezpečnejšie, keď tam má toho svojho partnera, ktorý znáša jej problémy. Ako odborník to môžem iba odporúčať. Po odbornej stránke môžu byť alternatívne prístupy istým spôsobom kontroverzné, ale ich široký diapazón zabezpečuje konkurencieschopnosť oddelenia. Samozrejme, využívanie ďalších prístupov, ako pôrody do vody či na stoličke sú otázkou financií," dodáva na záver J. Králik.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš