nedávno magistrát predložil poslancom mestského zastupiteľstva (MsZ).
Kým v roku 2003 "odklepli" poslanci predaj majetku v hodnote približne 49 miliónov korún, za prvé tri mesiace tohto roka už odsúhlasili zástupcovia ľudu predaj nehnuteľností za vyše 46 miliónov korún. Predaje pokračovali aj v mesiacoch apríl, máj a jún. Za prvý polrok tohto roka tak MsZ odobrilo predaj nehnuteľného majetku mesta za zhruba 143 miliónov korún.
Poslanec Milan Baran (SDKÚ/DS) sa domnieva, že zastupiteľstvo rozpredalo už príliš veľa majetku. "Myslím si, že predaj by mal mať nejakú koncepciu. Aj keď je jasné, že mesto môže prostriedky z kapitálových príjmov použiť iba na kapitálové výdaje a nie dajme tomu na čistenie mesta, mali by sme urobiť analýzu, na čo konkrétne by mali byť peniaze získané z takýchto predajov použité," konštatoval poslanec.
Podľa jeho slov mesto sa masívnejším predajom pozemkov, bytov i nebytových priestorov snaží kumulovať finančné prostriedky na dostavbu viacúčelovej haly. "Osobne nie som proti takejto investícii. Mesto takýto stánok potrebuje. Dôležité ale bude, ako bude hala vyzerať. Dobrý stánok sa dá postaviť aj za menej peňazí. Podľa mňa by sme mali z týchto peňazí podporiť aj hromadnú i individuálnu bytovú výstavbu. Mesto by malo mať v budúcnosti kapitálové príjmy a tie získa dobrým využitím svojho územia," vyvsetlil M. Baran.
Poslanci na svojej aprílovej schôdzi zaviazali magistrát, aby približne 70 miliónov z predaja lukratívnych nebytových priestorov v centre mesta investoval do nákupu pozemkov v lokalite Juh IV. Tie chce použiť pre výstavbu bytových i rodinných domov.
Predseda komisie výstavby, člen mestskej rady a poslanec MsZ (KDH) Milan Jurčo pred časom povedal, že mesto môže peniaze, vložené do pozemkov, zhodnotiť vybudovaním inžinierskych sietí. Pozemky so sieťami potom predá drahšie a za utŕžené peniaze môže nakupovať ďalšie. "Je to veľmi dobrá investícia. Peniaze z predaja neziskových priestorov budú nielenže návratné, ale možno aj ziskové," konštatoval pred časom.
Podľa poslankyne Heleny Mezenskej (nezávislá) však mesto doteraz dôveryhodne nepreukázalo, že peniaze investované do kúpy pozemkov budú naozaj zhodnotené. Proti ďalšiemu predaju zorganizovala aj petičnú akciu. Nepáči sa jej aj to, že nehnuteľnosti sa predávajú bez súťaže, priamym predajom a konkrétnym osobám.
Nezávislý poslanec Jozef Mozolík si myslí, že mesto Poprad postupuje tak, ako iné mestá na Slovensku. Na otázku, z akých zdrojov bude mesto čerpať kapitálové príjmy, keď už nebude môcť predať žiaden nehnuteľný majetok, konštatoval: "Zdroje budeme hľadať tam, kde aj ostatné mestá na Slovensku."
Predseda Asociácie ekonómov Slovenska Maroš Baľo si myslí, že mesto by malo mať iba minimum majetku. "Súkromné osoby sú v zásade lepšími majiteľmi, ako mesto. To by sa malo, podľa môjho názoru, majetku, ktorý nepotrebuje, zbaviť. Samozrejme, dôležité je, na čo budú peniaze z predaja použité," uviedol.
***
Predaj nehnuteľného majetku mesta Poprad (zaokrúhlene v mil. Sk)
2003 2004 I. štv.
Pozemky16,121,1
Budovy 6,122,9
Byty 8,1 1,4
Nebytové priestory18,4 1,2
SPOLU48,846,6
Zdroj: Správa z plnenia uznesení MsZ mesta Poprad z 28.5.2004 č. 184/2004 bod 443b
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš