verejnosť zareagovala na správy o chýbajúcej komodite v iných krajských mestách. Niektorí ľudia si začali kupovať maslo do zásoby napriek tomu, že jeho kvalita zmrazovaním utrpí.
Prešovčania prevažne hľadajú čerstvé maslo v sieti predajní Milk-Agro, keďže vedia, že je nielen cenovo prístupné, ale aj vyrobené z domácich surovín. Pod svojou si ho totiž spoločnosť dáva z vlastných surovín vyrábať v okolitých masliarňach.
Zaujímalo nás preto, ako vzniknutú situáciu vníma manažment Milk-Agro spol. s.r.o. Prešov a oslovili sme obchodného námestníka, Jána Kundráta. "Našu sieť zásobujeme, nevypadáva nám. Podľa môjho názoru maslo by nemalo Slovákom chýbať a našim stálym odberateľom ho zabezpečíme. Keď cena na trhu pôjde hore, bude to mínus pre zákazníka. Nám záleží na vzájomnej dôvere a udržaní siete na domácom trhu," reagoval na našu otázku.
Keď sme sa zaujímali, či sa v prípade zvýšenia ceny (lebo k tomu situácia smeruje) prispôsobia trhu, povedal nám: "Budeme musieť, ale podľa mňa to nie je nutné. Lenže, ak sa zvýši cena, nedopustíme, aby nás vykúpili a naše maslo predali so ziskom. To si nemôžeme dovoliť."
Faktom však je aj to, že európsky trh začal reálne fungovať. Pre našinca v pozícii zákazníka to znamená cenovú konkurenciu a prispôsobovanie sa. Pre prvovýrobcov tvrdý boj o zákazníka a zisk. Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci, Poliaci, či Češi majú teraz jedinečnú príležitosť predávať nielen mliečne výrobky, ale aj suroviny na ich výrobu za výhodné ceny. Dopyt je veľký, napríklad z Talianska, Francúzska, Rakúska, alebo Nemecka. Súčasná situácia s maslom bude mať pravdepodobne korene aj v tejto ponuke.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš