Bardejov - Primátor Boris Hanuščak zaradil do programu rokovania minulotýždňového mestského zastupiteľstva informáciu o petícii zamestnancov firmy
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Milan Herstek, s. r. o., Bardejov. Následné dianie v rokovacej miestnosti označil poslanec Miloš Mikula (KDH, DS) za precedens. "Zamestnancov firmy sme si ani nevypočuli," skonštatoval na záver a dodal, že si pripadal, ako na súdnom tribunáli.
Primátor poslancov ihneď na začiatku informoval, že 16. júna bola na mestský úrad doručená petícia, ktorá síce nespĺňala náležitosti petície, "ale vzhľadom na naliehavosť situácie, že 143 ľudí príde o prácu, rozhodol som sa zaradiť petíciu do rokovania". Zároveň vyzval vedúceho oddelenia životného prostredia Slavomíra Kmecíka, aby objasnil, čo mesto Herstekovi spôsobilo, respektíve nespôsobilo.
Poslanci si následne vypočuli hodinový prierez súdnych podaní, protestov, odvolaní a viacerých úradných výkonom od roku 1999 po súčasnosť. Podnikateľ Milan Herstek, ktorý má trvalé bydlisko na Radničnom námestí, totiž nemá prechod pre autá z vedľajšej Poštovej ulice. To, že nemôže zaparkovať vo svojom dvore, súvisí s výstavbou polyfunkčného domu firmy Sim, s. r. o. na Poštovej ulici. Hertstek však vo svojich podaniach nikdy nežaloval firmu Sim, ale vždy napádal konkrétne rozhodnutia inštitúcií. Mestu Bardejov vyčíta porušenie územného plánu mesta a všeobecného záväzného nariadenia, ktorým sa územný plán mesta stal záväzným.
Týmto sa podľa zamestnancov firmy Herstek, ako mestu napísali v petícii, porušili občianske práva pána Hersteka a on sa následne rozhodol zatvoriť svoju fabriku, čím oni prídu o prácu. Oznámenie o hromadnom prepúšťaní k 30. júnu Milan Herstek aj podal na úrad.
"Prístup autom je treba zo strany sťažovateľa riešiť individuálne, súdnou cestou, čo sa aj koná. Mesto môže riešiť iba to, na čo má kompetencie," odznelo nakoniec zo strany mestského úradu.
Do tohto vstúpil poslanec Dušan Divulit (SNS), ktorý prítomných vyzýval k zmieru a kompetentné strany, aby si sadli za rokovací stôl. Poslankyňa Eva Hudáková (SDKÚ) celú záležitosť rezolútne odmietla.
"Nie je mi jasné, čo je uvedené v petícii, že Milan Herstek chce ukončiť svoje podnikanie, lebo sú pošliapavané jeho občianske a ľudské práva. Ak chce podnikanie ukončiť, môže tak urobiť slobodne, rovnako, ako s podnikaním začal."
Slovo dostal aj Milan Herstek (na obr.). Skonštatoval, že nie je pravda, že si zo zamestnancov urobil rukojemníkov, "oni iba vyzývali, aby v súlade so zákonom sa riešil problém. Ja nevydieram, ale ja a moja rodina sme presvedčení, že úrady vydali rozhodnutia, ktoré nie sú spravodlivé." Tiež uviedol, že v súvislosti s jeho zaparkovanými autami v pešej zóne, na Radničnom námestí, bol prerokovať priestupok, "aj keď to nebol priestupok, ale protest". Povedal i to, že bol ochotný nechať svoje autá zabezpečené blokovacím zariadením ma Radničnom námestí dovtedy, kým o nich nerozhodne súd. "Ja nechcem parkovať na námestí, ani sa nechcem zviditeľňovať, neviem sa však dostať do dvora. Pýtam sa, kde máme parkovať?" Zdôraznil, že z Poštovej ulice mal byť zachovaný prechod, a keď nie je, nie je to jeho problém, ale problém porušenia všeobecného záväzného nariadenia mesta. Zároveň poznamenal, že kata predsa nemožno považovať za vraha. Zároveň pokračoval: "Bol som terčom útokov ľudí. Našiel sa i taký, čo mi ošťal auto, môže to potvrdiť aj poslanec Divulit. Ak by došlo k zmene dopravného značenia, dnešné sedenie by nebolo."
Poslanec Andrej Havrilla (nezávislý) na toto skonštatoval, že zámerom bolo dostať informáciu, ale situácia sa vyvŕbila úplne ináč: "Milan, si kamarát, aj som za to, aby práva občanov boli rešpektované, ale nie takýmto spôsobom." Do diskusie sa zapojil poslanec Pavol Tarcala (KDH, DS), ktorý uviedol, že na úrad práce sociálnych vecí a rodiny dostali hlásenie o skončení fabriky a nenašli právnu formu, ako tomu zabrániť. Tiež uviedol, že treba zistiť, či v spomínanej lokalite došlo vskutku k porušeniu územného plánu mesta. "Ak bolo všeobecné záväzné nariadenie schválené, malo to byť záväzné aj pre stavebný úrad." Navrhol, aby stanovisko k tomu vyslovil hlavný kontrolór mesta. V tomto zmysle sa prijalo aj uznesenie.
Napokon povedal, že by chcel ešte raz poprosiť majiteľa firmy, aby prehodnotil svoje rozhodnutie zatvoriť fabriku. Podnikateľ Milan Herstek tak aj urobil. Skôr než z rokovania zastupiteľstva odišiel, povedal, že ľudia môžu 1. júla prísť do práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš