uskutočnil hlavný kontrolór tunajšieho magistrátu kontrolu v spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves, s.r.o. Ide o obchodnú spoločnosť, obhospodarujúcu mestské lesy s výmerou 7400 hektárov. Mesto má v tejto firme 98,6%-ný podiel. Minulý rok skončila firma so ziskom 98-tisíc korún. Opozícia v mestskom parlamente pravidelne kritizuje gazdovanie v novoveských lesoch, ktoré by vraj mali do mestskej pokladne prinášať viac peňazí.
A práve hospodárenie firmy za desať rokov existencie je terčom kritiky v anonyme písanom jej zamestnancami, ktorí neuviedli svoje mená. List obsahuje niektoré závažné podozrenia z korupcie, klientelizmu a rozhadzovania mestských peňazí. Na jeho základe sa v januári začala kontrola v tejto mestskej firme, ktorá trvala do apríla. Hlavný kontrolór na novoveskom magistráte Ing. Michal Hamráček (na snímke) pre KORZÁR uviedol, že pri kontrole nebolo zistené porušenie zákonov. Napriek tomu vyšli na svetlo mnohé prekvapujúce nedostatky. Zaujímavé je zistenie o predaji dreva a vlákniny. V roku 1999 predávali Lesy mesta SNV drevo istej obchodnej spoločnosti za cenu 1601 korún za kubík dreva, hoci im žilinská firma Lesy-drevo núkala výhodnejšiu cenu 2248 korún za kubický meter. V tom čase sa cena dreva na trhu pohybovala v rozpätí od 2100 do 2700 korún za kubík. "Z dodaných množstiev je vidieť, že pri dodávkach bol uprednostnený odberateľ s nižšou cenou," konštatuje sa v správe o kontrole.
Podobne sa obchodovalo aj s vlákninou. Mestské lesy predávali vlákninu do Čiech s tržbami 742 korún za kubický meter, pričom ďalšie obchodné firmy ponúkali nákup exportnej vlákniny za cenu 950-980 korún za kubík. "Tento nevýhodný obchod sa realizoval v priebehu celého roka 1999, pravdepodobne aj predtým napriek výhodnejším ponukám. Len pri vývoze vlákniny akceptovaním výhodnejšej ponuky inej obchodnej firmy bolo možné dosiahnuť vyššie tržby za rok 1999 o cca 700-tisíc korún," uvádza správa o kontrole. Lesy mesta SNV mali v tom čase objednávky napr. od firiem SCP Ružomberok či Lesy-drevo Žilina za výhodnejšiu cenu, no týmto firmám vlákninu nedodávali.
Ďalšie nezrovnalosti zistili kontrolóri ohľadom výstavby novej prevádzkovej budovy v mestskej časti Novoveská Huta. "Dodávateľ prácna stavbe nebol vybraný výberovým konaním. Pôvodný termín výstavby nebol dodržaný. Z dôvodu oneskorenia stavebných prác na strane dodávateľa neboli voči dodávateľovi uplatnené žiadne sankcie," uvádza ďalej správa. Budova mala pôvodne stáť 9 miliónov korún, náklady sa napokon vyšplhali na 13,9 milióna. Anonymný list tvrdí, že jeden z vtedajších manažérov zodpovedný za výstavbu prevádzkovej budovy pre firmu si v tom čase budoval neďaleko rodinný dom. "Ďalšou náhodou bolo, že remeselníci, ktorí pracovali na budove riaditeľstva, sa v poludňajších hodinách presúvali na stavbu jeho rodinného domu. Domnievame sa, že k tomu nie je potrebný žiadny komentár," píše sa v liste adresovanom poslancom. Podľa slov M. Hamráčka kontrola nepreukázala, že by stavba súkromného domu bola na úkor nákladov spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves.
Podobne ako pri budove riaditeľstva bol prekročený rozpočet aj pri výstavbe poľovníckej Chaty Štefana z pôvodne schválených 4,5 na 5,8 milióna korún. So stratou sa gazduje aj v poľovnom revíri, ktorý síce má oficiálne slúžiť na komerčné využitie, no za vlaňajší rok skončil v mínuse 67-tisíc korún. Od roku 1993 vyrobil stratu trištvrte milióna korún. Námietky má hlavný kontrolór aj k používaniu služobných áut. "Kontrolou bolo zistené v niektorých prípadoch nedôsledné vedenie evidencie o vykonaných pracovných cestách," konštatuje M. Hamráček. Pri vyraďovaní majetku zistil, že Lesy mesta predali počítače a lesné traktory bez znaleckého posudku. "Keďže v tom čase nebol aktuálny znalecký posudok, nevieme povedať, či sa tento majetok predal pod cenu," konštatuje M. Hamráček.
Všetky tieto závažné informácie obsahuje správa o vykonanej kontrole, ktorú koncom mája prerokovala mestská rada. Zvyčajne sa prerokované materiály dostanú na stôl poslancom a hovorí sa o nich na verejných zasadaniach mestského zastupiteľstva. Pri tejto správe to bolo inak, členovia mestskej rady hlasovali proti tomu, aby bola správa o kontrole v lesoch posunutá na rokovanie mestského parlamentu. "O správe bude rokovať valné zhromaždenie Lesov mesta 1. júla. Chceme to seriózne vyriešiť," uviedla primátorka mesta Anna Fedorová na otázku, prečo sa táto správa nedostala do programu minulotýždňového zastupiteľstva. Zdôraznila, že všetky zistenia pochádzajú z minulosti a ona ich len zdedila.
Predseda komisie kontroly a nezávislý poslanec Ján Volný nesúhlasí s tvrdením hlavného kontrolóra, že zákon nebol porušený. "Napriek tomu, že ide o očividné nedostatky, mestské zastupiteľstvo o tom nemôže rokovať a len valné zhromaždenie má rozhodnúť, či mestu vznikla škoda alebo nie a či túto správa postúpi polícii na trestné stíhanie. Pýtam sa, prečo nemôže ísť táto správa do zastupiteľstva? Na rokovaní mestskej rady som ako jediný hlasoval za. Osobne sa domnievam, že zistené nedostatky sú len špičkou ľadovca a že došlo k obrovskej škode pre mesto," tvrdí J. Volný. V kauze Lesy mesta Spišská Nová Ves by malo byť jasnejšie po štvrtkovom rokovaní valného zhromaždenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš