kultúry Karpatských Nemcov ako jedno z podujatí tradičného Sviatku kultúry a vzájomnosti, ktorý v Kežmarku potrvá do nedele.
"S ponukou prišli organizátori z Karpatskonemeckého spolku a múzea, my sme radi poskytli priestor. Pre mňa osobne je tiež tvorba Hansa Weissa zatiaľ veľkou neznámou, rada sa s ňou zoznámim," uviedla riaditeľka Múzea Kežmarok Erika Cintulová.
Prezentovať tvorbu Hansa Weissa sa organizátori rozhodli z viacerých dôvodov. Predovšetkým je tento výtvarník rodákom z Podhorian, obce z Kežmarského okresu. V dobe, keď sa narodil (r.1931) boli Podhorany ešte typickou nemeckou dedinou severného Spiša. Vojnové udalosti donútili rodinu Weissovcov opustiť rodisko, odsunuli ich do Nemecka a koncom roku 1949 emigrovali do USA. Hans Weiss sa tam "uchytil" ako konštruktér, darilo sa mu aj pri patentovaní vlastných vynálezov. Práve v USA sa začal intenzívnejšie zdokonaľovať v svojej záľube maľovaní. Zručne narába s technikou kresby, akvarelu i olejomaľby. Najobľúbenejšou témou mu však zostáva stará vlasť a rodné Podhorany. "Tieto kresby majú nielen svoju výtvarnú, ale aj dokumentačnú hodnotu, zachytávajú spôsob života i zvyky spišských Nemcov, ktoré dnes už vymizli. Svojimi kresbami sprítomnil minulosť nemeckého obyvateľstva Spiša," uvádzajú organizátori výstavy z Múzea kultúry Karpatských Nemcov.
Výstava, ktorá predstavuje Weissovu tvorbu a tradičný spôsob život v nemeckých obciach kežmarského okresu, potrvá v Kežmarku do 1. augusta.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš