teplo na území okresov Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica. Magistrát aj z tohto dôvodu rozbehol rokovanie s nemenovanou firmou, pretože plánuje zaviesť zmeny v tepelnom hospodárstve. Obyvatelia spomínaných bytoviek sa však rozdelili na dva tábory. Jedni sú za zmenu, druhý tábor naopak žiada magistrát, aby všetko ostalo po starom. Títo Vlašania dokonca zorganizovali petíciu.
Konkrétne ide o trojposchodové bytovky na Ulici 9. mája s popisnými číslami 19, 20, 21 a 22. V jednotlivých bytoch býva spolu 68 rodín. Spomínanú kotolňu prevádzkuje Mestské hospodárstvo mesta Spišské Vlachy. Nájomníci platia mesačne za jeden gigajoule tepla 539 korún. Bytovky 19, 20 a 21 sú družstevné, 22 je zase mestská. "Minulý rok sme za gigajoule platili 522 korún. Sľúbili nám, že to je posledné zdražovanie. V tomu roku však cena stúpla o 17 korún. Máme trojizbový byt, bývam tam s manželkou a malým dieťaťom. V tomto roku sme mali nedoplatky vo výške 15-tisíc korún. Ročne nás teda dodávka tepla a teplej vody vyjde na 37-tisíc korún. Okrem toho s dodávkou teplej vody sú často problémy. Buď tečie znečistená alebo vôbec. Je mi to jedno, kto bude prevádzkovať kotolňu, podstatné sú pre mňa náklady," povedal nám obyvateľ z bytovky číslo 21 Ing. Radoslav Keltoš. Ako sa nám podarilo zistiť, jeho susedia mali nedoplatky vo výške napríklad 7 a 11-tisíc korún.
Naopak, druhému táboru nie je jedno, kto bude v ich bytoch zabezpečovať teplo: "Nesúhlasíme s tým, aby kotolňu prevádzkovala iná organizácia ako Mestské hospodárstvo mesta Spišské Vlachy,". Pod túto žiadosť sa podpísalo asi 55 nájomníkov. "Už sme tu raz mali ústredné kúrenie na tuhé palivo, neboli sme však spokojní. Dostalo sa nám do uší, že kotolňu chce prebrať iná firma a investovať do technológie 3 až 4 milióny korún. Načo je to potrebné ? Tieto náklady sa iste odzrkadlia na našich platbách," povedala nám nájomníčka z druhého tábora z bytovky číslo 22, ktorá organizovala spomínanú petíciu. Nesúhlasila však so zverejnením svojho mena. Na našu otázku, ako je to s platbou za tepelnú energiu v jej prípade, hovorí: "Ja som mala preplatok," Zároveň však priznáva, že v byte žije sama a šetrí, ako sa dá. Namiesto automatickej práčky má doma vírivú práčku a vodu z prania potom použije na splachovanie toalety. Podobne obmedzuje aj príjem tepla v izbách.
Ako sa pre naše noviny vyjadril primátor Spišských Vlách Ing. Ladislav Šterbinský, spomínanú požiadavku Vlašanov zobrali na vedomie iba ako žiadosť, pretože nespĺňa náležitosti petície. "Mesto v súčasnosti neplánuje spomínanú kotolňu predať. Hľadáme však kroky, ako znížiť vysoké náklady na tepelnú energiu. Oslovili sme firmu, ktorá sa zaoberá práve touto činnosťou. Bezplatne nám vypracovala audit a navrhla konkrétne riešenia. Aj keby sa mesto rozhodlo kotolňu predať, určite budeme očakávať viac ponúk a až potom sa rozhodneme. Zatiaľ sa však nechceme zbavovať majetku, ktorý patrí mestu. Zmeny v tepelnom hospodárstve chceme realizovať vlastnou cestou, napríklad cez európske štrukturálne fondy. Každú jednu zmenu budeme prerokúvať na verejnom zhromaždení," zaujal stanovisko k tomuto problému vlašský primátor.
Na našu otázku, prečo je cena tepla v Spišských Vlachoch taká vysoká, L. Šterbinský hovorí: "Nie sme platcami DPH, okrem toho sme v nedávnej minulosti do tejto kotolne investovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš