o tom, aby svoju fabriku postavila práve neďaleko kráľovského mesta. "Z väčšieho množstva ponuky lokalít s priemyselnými parkami si urobili užší výber. V tom užšom výbere sme aj my. Hovorili sme s ľuďmi zo SARIA. Investor sa má rozhodnúť do konca júla," uviedol pre náš denník Vojtech Bodnár konateľ Torealu. Ako dodal, ak by sa rozhodli pre Kežmarok, stavať by začali do roku 2006.
V užšom výbere sú podľa V. Bodnára okrem Kežmarku ešte tri ďalšie lokality. Kežmarský priemyselný areál navštívili ľudia spoločnosti, ktorá si zatiaľ neželá zverejniť svoje meno už dvakrát. "Pokiaľ sme dobre počuli, zamestnať by chceli nie ihneď, ale postupom času až 400 ľudí," vysvetlil technický riaditeľ.
Štefan Tomas z Torealu tvrdí, že v rámci priemyselného parku je pre investorov pripravený pozemok o výmere 8,7 hektára. "Sme pripravení tak, že ak by tu prišiel investor dnes, môžeme začať projektovú prípravu a stavebné konanie. Nič nebráni tomu, aby sme mohli záujemcovi pozemok ponúknuť. Pozemok má jedného majiteľa, je tu schválená zmena územného plánu a predbežné vyňatie z pôdneho fondu. Z vlastných investícií sme urobili polohopisné výškové zameranie, hydrogeologický prieskum. Problém nie je ani s inžinierskymi sieťami," vysvetlil Š. Tomas.
Dostať investorov na východ je dnes veľmi zložité. Väčšina z nich sa pýta, kam až siaha diaľnica a aké sú možnosti investičných stimulov zo strany štátu. Takmer deväťhektárový pozemok nie je jediným, ktorý môžu Kežmarčania potenciálnym investorom ponúknuť. Sú pripravení aj na oveľa väčší záujem. Vo svojich plánoch počítajú aj s katastrálnym územím neďalekej Spišskej Belej. Presnejšie s lokalitou neďaleko kaštieľa Strážky. Kým pre prvú časť priemyselného parku mesto Kežmarok schválio zmenu územného plánu a pre druhú časť "odkleplo" začatie procesu čiastkovej zmeny územného plánu, poslanci Spišskej Belej tento projekt odmietli. Ako pre náš denník pred časom uviedla správkyňa kaštieľa Mária Šelepová, pre priemyselnú zónu sa dajú nájsť aj vhodnejšie lokality, ako práve ochranné pásmo národnej kultúrnej pamiatky. "Zdá sa mi nerozumné, ak na jednej strane hovoríme o rozvoji cestovného ruchu a na strane druhej chceme budovať priemysel v blízkosti turisticky navštevovaných miest," povedala správkyňa.
Toreal a mesto Kežmarok však očakávajú, že sa Spišská Belá vyjadrí, čo mieni s týmto územím robiť. "Tým, že vznikli nové možnosti, je tu nový pohľad na potrebu riešenia tohto priestoru a ten sa môže riešiť jedine doplnkom územného plánu. Takisto ako sa vyjadrilo mesto Kežmarok, mala by sa aj Spišská Belá. Či ho zakonzervuje a bude tam rásť tráva, alebo sa bude plocha poľnohospodársky využívať. Alebo sa celý priestor urbanisticky dotvorí z pohľadu dnešných potrieb, poznania a záujmov, tak negatívny vplyv na to, čo tam už dnes je," vysvetlil vedúci oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného konania kežmarského mestského úradu Ladislav Faix. Ako dodal, spišsko-beliansky kataster nikto nechce zastavať fabrikami. "Neviem si ani predstaviť, že by priemyselný park mohol byť na tridsiatich hektároch. Je to nemysliteľné z rôznych hľadísk. Nechceme tu vytvárať žiadne megalomanské projekty. Doplnkom územného plánu iba chceme, aby sa riešili vzťahy v tomto území," konštatoval vedúci odboru.
Primátor Spišskej Belej však už dávnejšie konštatoval, že územný plán nepočíta so zástavbou. Lokalita má zostať poľnohospodárskou pôdou.
"Nám o nič nejde. Nie sme z toho nervózni. Na rokovanie s investormi nám stačí jediná parcela. Ak by sa projekt rozbehol, som presvedčený o tom, že mesto Spišská Belá príde samo s návrhom, čo ďalej s týmto územím," podotkol Š. Tomas. Zároveň priznal, že za krokom poslancov, ktorí zámer neschválili, bola pravdepodobne slabšia komunikácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš