zvedavých návštevníkov. Kto sa v piatok alebo v sobotu zastavil v dedine vítajúcej cudzincov transparentmi a colníkmi v ľudových krojoch, ten neľutoval. Okrem dvoch pokusov o zápis do Guinnesovej knihy rekordov s najdlhšou drevenou píšťalou a najväčším obecným erbom pripravili organizátori traktor rely - rýchlostnú súťaž podomácky vyrobených traktorov.
Hoci pri pohľade na niektoré štvorkolesové výtvory nebolo isté, či sa vôbec pohnú, pri povele na štart všetky stroje poctivo zadymili a vyrútili sa na trať za potlesku okolostojacich fanúšikov. Koho nezaujal rachot motorov, ten sa na pódiu v čerstvo vybudovanom amfiteátri mohol pokochať pohľadom na tancujúce dievčence z folklórneho súboru Levočan a susedného Poľska. Za jedlo a nápoje sa počas dvoch dní dalo platiť špeciálnou menou - lašákmi.
Z bankovky s nominálnou hodnotou jeden lašák sa usmieval slovenský reprezentačný brankár. Za dve takéto bankovky ste dostali guláš, halušky alebo džatki. Návštevníci v modrých tričkách v nápismi Šarišské Michaľany v jedálni nakukovali do tanierov okolosediacich jedákov, aby zistili, čo to sú tie "džatki". Obľúbené spišské jedlo napokon chutilo aj im.
Nápad s lašákmi skrsol v hlave starostu Vladimíra Ledeckého. Vraj slovo "lašák" dobre znie aj v spišskom nárečí. "Lašák dobre zachytal na majstrovstvách sveta až na záverečné trestné strieľania. Pomenovali sme naše peniaze na jeho počesť, aby sa mu lepšie darilo," vysvetľuje starosta, ktorý si počas podujatia Harhovske čuda a zabaviska zahral okrem iného aj úlohu moderátora vedomostnej súťaže na štýl Milionára.
A čo považuje V. Ledecký za najväčšie čudo v Spišskom Hrhove? "Najväčším čudom sme my všetci. Je sobota, kedy sa na dedine vždy pracuje, a tu sa celá dediny baví. To, že raz do roka sa všetci stretnú, zabavia, spoznávajú sa a rozprávajú, to je najväčšie čudo."
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš